افسردگی بعد از زایمان افسردگی پس از زایمان

افسردگی پس از زایمان،علائم،عوارض،علت ها و راه های درمان

افسردگی پس از زایمان درمان دارد اگر خودمان بخواهیم! به طور کلی وضعیتی که برای افسردگی بعد از زایمان در نظر گرفته می شود بر اساس موقعیت محیطی شخص و همینطور نوع زایمان و سختی هایی که کشیده است مشخص می شود. تکنیک های درمان افسردگی پس از زایمان را جدی بگیرید.

افسردگی پس از زایمان چیست؟

افسردگی پس از زایمان یکی دیگر از انواع افسردگی می باشد و به عنوان یک بیماری شناخته می شود. آمارها نشان می دهد که از بین هر 100 خانم، حدود 10 الی 15 نفر پس از زایمان درگیر بیماری افسردگی هستند. وقتی صحبت از افسردگی است یعنی فرد دچار مشکلاتی در خلق و خو می شود. همینطور در مراقبت از فرزند خود نیز با مشکل روبرو است. او بی حوصله است، نسبت به اندام خود حس بدی دارد و ساده ترین کارها برای او سخت و دشوار به نظر می رسد.

افسردگی پس از زایمان چیست

افسردگی پس از زایمان معمولاً در عرض یک الی دو ماه پس از زایمان آغاز می شود. همینطور چند ماه پس از تولد نوزاد نیز ممکن است دیده شود.

علت افسردگی بعد از زایمان

چرا دچار افسردگی پس از زایمان می شویم؟ یکی از مهمترین دلایل آن عوامل محیطی است. مثلاً اینکه در زندگی خود رفاه ندارید، افراد زیادی در زندگی شما دخالت می کنند و یا الگوی زندگی شما ناسالم است.

اهل غذاهای فست فود هستید و یا حمایت درست عاطفی و جنسی از همسر خود ندارید. همه این موارد زمینه ساز افسردگی پس از زایمان محسوب می شود و به طور کلی نیاز است الگوی خواب شما تنظیم شود و موقعیت آن سنجیده شود.

علائم و نشانه های افسردگی بعد از زایمان

علائم مربوط به افسردگی پس از زایمان برای هر شخص با شخص دیگر فرق دارد. اولین و مهمترین علائم مربوط به افسردگی است. در اکثر مواقع شما احساس نارضایتی از زندگی دارید و بغض همیشگی با شما همراه است. این حالات در زمان غروب خورشید بیشتر رخ می دهد.
زود رنج بودن از دیگر علائم افسردگی پس از زایمان محسوب می شود به طوری که از ساده ترین رفتارها احساس رنج دارید و زود عصبانی می شوید و این موضوع برای شما غیر قابل کنترل است.

علائم و نشانه های افسردگی بعد از زایمان
یکی دیگر از نشانه های افسردگی پس از زایمان مربوط به خستگی است. آنقدر خسته هستید که انگار کوه ها را جابجا کرده اید. این رویکرد در شما دردسرساز می شود و در نهایت موقعیت شما را زیر سوال می برد.
تغییر اشتها از دیگر علائم مربوط به افسردگی پس از زایمان است به طوری که شخص اشتهای خود را از دست میدهد و یا همیشه احساس اضافه وزن دارد. علائم افسردگی بعد زایمان در افراد متفاوت است.
برخی از نشانه های افسردگی بعد از زایمان به واسه موقعیتی که شخص دارد مشخص می شود. مثلاً لذت نبردن از هیچ چیز یکی از مواردی است که از ساده ترین مسائل زندگی تا مسائل جنسی ادامه دار است.در هر صورت موقعیت افسردگی در افراد متفاوت است.
افسردگی زایمان در افرادی که از زایمان ترس دارند بیشتر است.

افسردگی بعد از زایمان را چگونه درمان کنیم؟(روش های درمان)

روش های درمان افسردگی پس از زایمان متفاوت است. هم می بایست از پزشک و روانشناس کمک بگیرید، هم خودتان به خودتان کمک کنید و هم نیاز است همسر شما به شما کمک کند.
روان درمانی یکی از راه های درمان افسردگی بعد از زایمان است. در این روش قرار است در مورد احساسات خود صحبت کنید. بیان احساسات چقدر هم که سخت باشد باید صورت بگیرد. یک مشاور در این زمینه می تواند بهترین گوش شنوا برای شما باشد.

روان درمانی نیاز به سطح تخصصی گسترده ای دارد و به طور کلی می توان از خدمات لازم در زمینه روان درمانی استفاده کنید.
در روش روان درمانی شما می توانید صحبت کنید، گریه کنید یا بلند بخندید، می توانید از چندش آور ترین احساسات خود صحبت کنید و در این زمینه همه چیز برای شما فراهم است تا اثربخشی بهتری داشته باشید.


درمان افسردگی و اضطراب بعد از زایمان به واسطه دارو نیز ممکن است. اینکه بتوانید خودتان را با تکنیک های موجود و استفاده از دارو آرام تر سازید. داروی ضد افسردگی در صورتی که در دوره شیردهی باشد می بایست به دقت و طبق نظر پزشک استفاده شود.
سایر روش های درمان افسردگی بعد از زایمان سزارین و طبیعی از قرار زیر است:

  • نیاز است که خواب کافی داشته باشید.
  • می بایست زمان اختصاصی برای ورزش کردن در نظر داشته باشید.
  • بهتر است که وعده های غذایی خود را مقوی تر کنید.
  • در سبک زندگی خود تغییر ایجاد کنید، پیاده روی کنید و همینطور یک سری تمرینات ورزشی داشته باشید.
  • سطح انتظارات خود را واقع بینانه کنید.
  • بهتر است خودتان، خودتان را از افسردگی نجات دهید و منتظر معجزه نباشید.
  • داروهایی که در درمان افسردگی بعد از زایمان استفاده می شود

یک سری روش های درمان گیاهی افسردگی بعد از زایمان وجود دارد که در لیست طب سنتی قرار گرفته است و می تواند نتیجه خوبی ایجاد کند. می توانید عطر گل نسترن را استنشاق کنید.

همینطور می توانید از دمنوش بادرنجبویه استفاده کنید. استفاده از دمنوش ها باید با نظر پزشک باشد. از سوی دیگر در طب سنتی به بخور سرکه و آب به تناسب آب 4 و سرکه 1 نیز اشاره شده است. یوگا را جدی بگیرید.

یوگا از اصلی ترین روش های درمان افسردگی پس از زایمان محسوب می شود. به طور کلی یک سری درمان روانشناختی وجود دارد که می تواند موقعیت درمان را بهبود دهد.

برای درمان افسردگی بعد زایمان داروهای شیمیایی هم وجود دارند. بعضی از این داروها در دوران شیردهی هم قابل استفاده هستند. معمولا این داروها وابستگی نمی دهند. دوره درمان با دارو ممکن است شش ماه یا بیشتر طول بکشد.

درمان های غیر دارویی

روش های درمانی نوروفیدبک و لورتانوروفیدبک از جدیدترین روشهای درمان افسردگی و اضطراب محسوب می شوند. مزیت این درمانها این است که کاملا بدون عارضه هستند و لذا در دوران بارداری و شیردهی بهترین گزینه محسوب میشوند.

مزیت دیگر این روشها اینست که طول دوره درمان فقط سه الی چهار ماه است و سپس درمان تمام میشود. بعد پایان درمان وضعیت شما تثبیت میگردد و عود نخواهد داشت. در این روشهای درمانی پزشک به تنظیم عملکرد مغز می پردازد و قسمتهای مختل شده از مغز را درمان میکند. پس میتوان گفت که این روش به درمان ریشه ای مشکل می پردازد.

تست افسردگی پس از زایمان چیست؟

تست ادینبورگ یکی از مهمترین تست های مربوط افسردگی پس از زایمان محسوب می شود. در این تست مادر بر اساس شرایط روحی هفته قبل خود گزینه مناسب را انتخاب می کند. پرسشنامه این تست کامل و معتبر است و سوالات به صورت چهار گزینه طراحی شده اند. پاسخ دهی به تمام سوالات نیاز است. بروز نشانه های افسردگی معمولا تا 6 هفته بهد زایمان صورت می گیرد.

تست ادینبورگ برای تشخیص افسردگی
تست ادینبورگ در مورد تشویش و هیجان سوال می کند. همینطور شرایط غمگینی و افسردگی افراد نیز مورد بررسی قرار می گیرد. به طور کلی سطح افسردگی و خواب افراد سنجیده می شود.

نقش همسر در افسردگی بعد از زایمان چیست؟

نقش همسر در افسردگی پس از زایمان به طور کلی روتین خاص خود را دارد. در واقع این همسر شما است که می تواند انگیزه زندگی را در شما بیشتر کند و صبوری را در شما به رشد برساند. همسر نقش مهمی در روبرویی با بحران افسردگی پس از زایمان دارد و در این زمینه ساز و کار خوبی را می تواند انجام دهد. البته که موقعیت افسردگی پس از زایمان در افراد مختلف با هم فرق دارد.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *