آسیب های تروماتیک مغز و ضربه مغزی

آسیب های تروماتیک مغز و ضربه مغزی

تقریباً 1.5 میلیون نفر در کانادا با یک آسیب مغزی زندگی می کنند. افراد مبتلا از علائم مختلفی از جمله، ولی نه محدود به، مشکلات حافظه، عدم توانایی در تمرکز، سردرد، خستگی، مشکلات خواب، مشکلات تعادل و افزایش حساسیت به نور و صدا رنج می برند.

 

درمان آسیب های تروماتیک مغزی یا ضربه مغزی بسته به علائم و شدت جراحت متفاوت است. شایع ترین مداخلات درمانی شامل برنامه های توانبخشی و دارو است. در موارد ضربه مغزی، برخی از مراجعان که علائم خفیف تری دارند، به خودی خود و بدون هیچ گونه مداخله ای بهبود می یابند. اما، برخی دیگر مدتها پس از آسیب دیدگی هم، علیرغم مداخله پزشکی، مشکلات را به شکل ادامه دار تجربه می کنند. علاوه بر این، تعداد زیادی از افراد نیز هستند که گفته می شود هیچ گزینه درمانی برای آنها وجود ندارد و آنها باید با علائمی که دارند کنار بیایند. این واقعیت به طرز چشمگیری بر کیفیت زندگی آنها تأثیر بد می گذارد. یک روش جایگزین درمانی غیر تهاجمی، جدید و نوآورانه، نوروفیدبک است. هدف نوروفیدبک اصلاح فعالیت الکتریکی مغز برای دستیابی به وضعیتی مشابه، یا تا حد ممکن نزدیک به حالت قبل از آسیب است.

 

الگوهای مغزی و آسیب های تروماتیک (ضربه) مغز

الگوهای مغزی و آسیب های تروماتیک (ضربه) مغز

الگوهای مغزی و آسیب های تروماتیک (ضربه) مغز

 

از آنجا که آسیب های مغزی ممکن است در نواحی مختلف مغز رخ دهند، الگوهای مغزی مرتبط با آن نیز می توانند اشکال مختلفی به خود بگیرند. تحقیقات نشان می دهد که در اغلب اوقات، دامنه باندهای فرکانس آلفا و بتا کاهش می یابد (تاچر ، 2011). امواج آلفا با آرامش و امواج بتا با توجه متمرکز همراه هستند. تغییرات در فرکانس های مغز، مستقیماً مسئول بسیاری از علائم صدمات مغزی است. جنبه دیگری که یک شاخص EEG رایج در مورد آسیب دیدگی تروماتیک مغزی است، مشکلات موجود در ارتباطات بین مناطق مختلف مغز است. به طور کلی، هر چه آسیب مغزی شدید تر باشد، نتایج EEG از حالت عادی منحرف تر می شوند.

نوروفیدبک می تواند با تنظیم برانگیختگی بیش از حد یا کمتر از حد، و تقویت ارتباط بین مناطق مختلف مغز، این کاستی ها را برطرف کند.

 

 

چه انتظاری از نوروفیدبک می توانید داشته باشید؟

 

نوروفیدبک، الگوهای مغزی اصلی را که به دلیل آسیب دیدگی، باعث بروز علائم شما می شود، نشانه می گیرد. مطالعات نشان می دهند که مراجعه کنندگان در کاستی های ایجاد شده در یادگیری و حافظه، توجه و صحت پاسخگویی، و همچنین کیفیت کلی زندگی متوجه تغییرات مثبتی می شوند. فایده بزرگ نوروفیدبک این است که با طیف گسترده ای از علائم مقابله می کند و منجر به بهبود کلی کیفیت زندگی می شود.

 

 

بعضی از مقالات و مطالعات انجام شده در مورد اثر درمانی نوروفیدبک بر مبتلایان به ضربه مغزی:

 

 

 

 

Efficacy of Neurofeedback Interventions for Cognitive Rehabilitation Following Brain Injury: Systematic Review and Recommendations for Future Research. (2020) Ali, J., Viczko, J., & Smart, C. Journal of the International Neuropsychological Society, 26(1), 31-46.

 

An Overview of the Use of Neurofeedback Biofeedback for the Treatment of Symptoms of Traumatic Brain Injury in Military and Civilian Populations (2017) Gray SN. Med Acupunct. 2017;29(4):215–219.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.