علائم افسردگی در زنان متاهل

علائم افسردگی در زنان متاهل 15 نشانه اصلی!

دسته بندی :
021-44477467
پاسخ گویی منشی همه روزه از 9 صبح تا 9 شب می باشد

تغییرات هورمونی اصلی ترین دلیل برای افسردگی در زنان متاهل است. در این مقاله علائم افسردگی در زنان متاهل را با هم بررسی می کنیم و تفاوت افسردگی بانوان با آقایان را مقایسه می کنیم.
بگذارید در ابتدای مقاله بررسی دقیقی روی علائم افسردگی در زنان متاهل داشته باشیم و هر یک از نشانه ها را به طور جداگانه بررسی کنیم.

نوروفیدبک! جدیدترین روش درمان انواع افسردگی بدون دارو و عوارض! (برای مشاهده این روش درمانی کلیک کنید)

حس ناراحتی و عصبانیت

حس ناراحتی و عصبانیت معمولاً به شکل مداوم در بانوان افسرده دیده می شود. آنها احساس پوچی می کنند و هیچ تلاشی برای از بین رفتن این حس ندارند و همیشه افراد منفی را در ذهن خود مرور می کنند. این احساس ناراحتی و پوچی گاه دردسرساز می شود.

عدم تمایل به رابطه جنسی

یکی از علائم افسردگی در زنان متاهل، عدم علاقه به رابطه جنسی است. این موضوع از چندین مبحث بررسی می شود. مثلاً برخی از بانوان به حدی رابطه جنسی را یک انتخاب غلط می دانند و یا پس از رابطه جنسی احساس گناه می کنند که این تصور رفته رفته در این افراد تبدیل به یک باور می شود و شرایط خاص خود را دنبال می کنند.

بی تفاوتی

بانوانی که درگیر افسردگی هستند به حدی از بی تفاوتی در زندگی خود می رسند که گاه روز و شب را گم می کنند و فکر می کنند که زندگی باید به همین شکل و با بی تفاوتی بگذرد.

احساس گناه

علائم افسردگی در زنان متاهل به میزان حادی تا حد گناه پیش می رود. شخص احساس گناه زیاد می کند و سعی میکند خود را در یک مسیر اشتباه فکری قرار دهد. احساس گناه به طور کلی برگرفته از روحیه بانوان بوده به طوری که برای کوچکترین مسئله ای در زندگی خود را مقصر می دانند.

خواب بی رویه

معمولاً پر خوابی یکی از علائم افسردگی در زنان متاهل محسوب می شود. یعنی بسیار دیر از رختخواب خارج می شوند و یا آنقدر ناراحت هستند که نمی توانند برای بیدار شدن انگیزه ای داشته باشند. از سوی دیگر کم خوابی نیز می تواند بخشی از علائم افسردگی در زنان متاهل محسوب گردد هرچند که پرخوابی شایع تر است.

خستگی شدید در زنان

بی اشتهایی یا پراشتهایی

اگر بخواهیم یکی از مهمترین علائم افسردگی در زنان متاهل را بررسی کنیم، می توان به بی اشتهایی یا پراشتهایی اشاره کرد. به طوری که بانوان متاهل معمولاً درگیر اشتهای زیاد هستند و زیاد غذا می خورند و یا درگیر بی اشتهایی هستند و لب به غذا نمی زنند.

اقدام به خودکشی

در صورتی که علائم افسردگی در زنان متاهل بسیار شدید باشد باید نگران بود. چون انگیزه خودکشی در آنها بیشتر شده و این موضوع روی ذهنشان تاثیر می گذارد. البته بررسی ها اینطور نشان می دهد که اقدام به خودکشی در برخی از بانوان در دوران یائسگی بیشتر است.

آیا درمان قطعی برای افسردگی شدید وجود دارد؟ پاسخ دکتر را بخوانید!

بیماری های گوارشی و دردهای مزمن

درد یا سنگینی در ناحیه دست و پا و سری از دیگر علائم افسردگی در زنان متاهل محسوب می شود به طوری که شخص همیشه احساس بدی در بدن خود دارد. البته این موارد بیشتر برگرفته از افسردگی فصل بوده و درمان آن کمی دشوار به نظر می رسد.

فاکتورهای افزایش ریسک افسردگی در زنان متاهل

شاید بپرسید علائم افسردگی در زنان متاهل از کجا نشات می گیرد؟ آیا کسانی که درگیر علائم افسردگی هستند حتماً مشکلات زیادی در زندگی خود دارند؟ خیر اینطور نیست! یک سری دلایل مربوط به گذشته افراد است و یک سری از دلایل نیز به شرایط محیطی فرد بستگی دارد.

سابقه خانوادگی در اختلالات رفتاری

در صورتی که شخص در خانواده خود درگیر اختلالات رفتاری باشد، معمولاً باید منتظر علائم افسردگی باشد. حقیقت امر این است که اختلالات رفتاری در یک خانواده معمولاً نسل به نسل دنبال می شود و بر فرد اثر میگذارد.

از دست دادن والدین پیش از ده سالگی

موضوع دیگری که بخشی از علائم افسردگی در زنان متاهل محسوب می شود، از دست دادن والدین پیش از ده سالگی است. یعنی شخص در دوران کودکی خود، پدر و مادر خود را از دست داده و این موضوع روی ذهن خود تاثیر گذاشته است.

آزارهای جنسی در دوران کودکی

یکی از شایع ترین دلایلی که در نهایت منجر به علائم افسردگی در زنان متاهل می شود، آزارهای جنسی است که در دوران کودکی برای شخص ایجاد شده است. فرد در دوران کودکی خود رنج کشیده است و نتوانسته این مطلب را با کسی در میان بگذارد. به این ترتیب موقعیت رفتاری وی تغییر کرده است و این موضوع روی ذهن و ناخودآگاه او تاثیر گذاشته است.

وجود استرس های زندگی

زندگی بالا و پایین زیادی دارد و جاده همیشه هموار نیست. حقیقت این است که وجود یک سری استرس های زندگی رفته رفته روی ذهن شخص اثر می گذارد و این موضوع سبب می شود که شخص درگیر یک سری مشکلات شود. استرس از دست دادن مادر، فرزند و یا مشکلات مالی و بروز خیانت و … از مواردی است که در زندگی بسیار دیده شده و مشکل ساز است.

مصرف داروهای خاص

گاه مصرف چندین دوره داروهای خاص سبب می شود که بانوان در زمان تاهل دچار یک سری مشکلات شوند و علائم افسردگی در زنان متاهل وابسته به همان داروهایی باشد که مصرف می کردند. بهتر است مصرف داروهای مختلف بر اساس شرایط بدنی بیمار باشد و موقعیت بدنی فرد سنجیده شود. البته که داروهای خاص در زندگی افراد تاثیرگذار بوده و سبب بروز یک سری مشکلات خاص می شود.

علائم افسردگی در زنان متاهل در دوران یائسگی

دوران یائسگی دورانی پر از فراز و نشیب است و بروز علائم افسردگی در زنان متاهل در این دوران موضوعی غیر قابل انکار است. بررسی ها اینطور نشان می دهد که در این دوران بانوان درگیر مشکلات زیادی می شوند و این موضوع روی ذهن آنها تاثیر می گذارد و سبب بروز خلق و خوی نامناسب می گردد.

به طوری که همیشه ناراحت هستند و یا دلشوره دارند. همچنین وجود مشکلات زیاد در زندگی افراد سبب بروز یک سری مشکلات می شود و باعث بروز احساس ناامنی در زندگی می شود. افکار منفی اگر کنترل نشود تا مغز استخوان نفوذ می کند، پس خودتان را نجات دهید.

یک روش درمانی بدون ضرر

هرچقدر افسردگی زودتر درمان گردد، نتیجه مطلوب تری حاصل میشود. اگر شما هم یک زن متاهل هستید و علائم افسردگی گفته شده را دارید و تمایلی به مصرف دارو ندارید, میتوانید درمانهای غیر دارویی نظیر نوروفیدبک را امتحان نمایید. در این روش مغز شما یاد میگیرد خودش مشکلات را حل کند.
برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد این روش درمان، با ما تماس بگیرید.

دکتر-دهقانی
دکتر مهدی دهقانی

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات.دارای مدرک دکتری عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و بورد تخصصی بیماریهای مغز و اعصاب و ستون فقرات از دانشگاه علوم پزشکی تبریز.

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران

14 پاسخ

 1. سلام من یک خانم متاهلم که چند وقتیه احساس میکنم صبحها از خواب بیدار میشم استرس دارم و بی حالم اشتها به غذا زیاد ندارم نمیدونم چکار کنم لطفا منو راهنمایی کنید

  1. سلام. اضطراب صبحگاهی و کاهش اشتها هر دو میتواند مربوط به اختلال اضطراب منتشر باشد. البته پرکاری تیرویید و کمخونی هم میتواند علائم مشابه بدهد. باید ابتدا آزمایش چکاپ بدهید، اگر تیروئید و آهن خون مشکلی نداشت، بعنوان اختلال اضطرابی باید درمان شوید. درمان اضطراب هم به دو روش درمان دارویی و درمان غیردارویی (نوروفیدبک) قابل انجام است

 2. سلام خانم من حدودا ۳۵ سالشون هست دو تا فرزند دختر وپسر داریم بیست ساله که ازدواج کردیم متاسفانه در سن خیلی کم الان هیچ مشکل مالی نداریم ولی الان حدود یک ماهی هست خانمم بدون دلیل میگه بریم توافقی منو طلاق بده دیگه نمی تونم تو این زندگی باشم قبل این موضوع هم با هم مشکلی نداشتیم وخیلی هم خوب بودیم خیلی ساعت ها با من خوبه ولی بعضی وقتهایهو بعدش کلافه میشه ومیگه برو من نبینمت ومنو با بچه ها تنها بزار واز خونه برو بیرون بیشتر شب ها این طور میشه نمی دونم چی کار بهش کردم البته از پسرم شنیدم داره پیش مشاور میره که به من نمی گه لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام. اگر مشکل خانوادگی مهمی ندارید، احتمال دارد افسردگی باعث این موضوع شده باشد. در چنین حالتی با درمان افسردگی این افکار رفع میشود. احتمال دوم این است که فرد دیگری چنین ذهنیتی به ایشان داده باشد. مثلا مطالبی که از شبکه های اجتماعی میبیند و یا یک دوست. در مرحله آخر بهتر است با مشاورشان هم صحبت کنید. گاهی دیدگاه مشاور ممکن است با فرهنگ خانوادگی شما متفاوت باشد

   1. سلام وقت بخیر
    من یکی از نزدیکانم از وقتی با یک خانواده ای ظاهرا شدیدا مذهبی اما باطنن که ناموس مردم براشون مهم نیس رفت امد کردن .و چندین بار اخطار دادیم که خانواده ی مناسبی نیستن اما گوش نکردن .بعد از چند ماه متوجه شدیم که زنش با پسر این خانواده در ارتباطه تا فرصت میبینه از شوهرس دور میشه یا یجورایی که خونه تنها باشه یکسره با گوشی در حال مکالمه یا چت هستش هر بار میرن خونه ی اون خانواده از حال میره ، دکتر ها هم گفتن علایم افسردگی داره .بدون هیچ مشکلی پول ماشین در اختیارشه و حتی شوهرش یبار هم به نگفته با کی چت میکنی این همه مشغولی یا به بهانه ی خونه ی فامیل یا پدر رفتنی .یهو بدون اطلاع شوهر بیرون با کی میره یا نه .شدیدا .اگه بگه چرا خبر نمیودی .زود میگه من حالم خوب نیس قلب مادرم مریض بود .منم شاید قلبم مریض شه .شوهرش هم از گل نازک تر بهش چیزی نمیگه .ایا مشاور ها میتونن برگردونن به زندگیشون یا شاید حقیقت رو نگه بهش .ما نمیدونیم چیکار کنیم .رسما پیش دخترش حرف های عاشقانه ای که با پسر دیگه زده رو دخترش تکرار میکنه و کتکش میزنه که به کسی نگو

 3. سلام من ۹ ماه پیش زایمان کردم آنقدر ت نه ماه بارداری دکترا به من استرس وارد کردن نگم بعد به دنیا آمد ن پسرم حس میکنم از دنیا سیر شدم هچی خوشحالم نمی کنه حتی خنده های بچه هام حس می‌کن تو دنیا تنهای تنها هسن هیچ کس درکم نمی کنه من از بچه گی تو دار بودم همیشه می کردم هیچ کس من دوست نداره واز رابطه با هسرم خیلی بد میاد بعضی موقه ها از بچه ها هم بدم میاد ولی زود پشیمون میشم همه از بیرم نگاه میکنن حسرت زندگی منو می خورن ولی من خوشبختی حس نمی کنم

 4. سلام.من دوتا دختر دارم.یکی۸و کوچیکه۱سالشه.دوران بارداری دومی خیلی بی حوصله و اعصابم خراب بود.بعداز بدنیا اومدنش با خودم گفتم خوب میشم.ولی بدتر شده سرهر چیز کوچیکی سردختر بزرگم داد میزنم و محکم می کوبم تو سر خودم.بد دهن شدم و خشونتم بیشتر شده.از خودم و رفتارام بدم میاد .حالم خیلی بده.همسرم هم بدلیل مشغله زیاد خیلی وقت نداره باهام حرف بزنه.همش احساس‌ تنهایی دارم.

 5. سلام وقت بخیر من یک شب با شوهرم بحثیمون شد شب همش گریه کردم بد سر درد گرفتم الان یک ماه مشه که سرم درد می‌کنه احساس نا امیدی میکنم رفتم دکتر اصلا آروم نشد احساس تنهایی میکنم بعضی وقتا مگم برم خودمو بکشم شبو روزم اصلا معلوم نیست دلم میخواد همش آهنگ های غمگین گوش کنم

  1. سلام. لازم است تحت درمان افسردگی قرار بگیرید. درمانهای مختلفی دارد.

 6. سلام من حدود یک ماه پیش چهار ماه باردار بودم سقط شد به اون حالت روحی من خیلی بد شده با شوهرم هی دعوا میکنم سر چیزای کوچیک فقد دلم میخاد گریه کنم همش میگم برای چی زنده هستم من چرا زنده گی کنم همش البته چند ساله این حالتو داشتم ولی یک ماه میشه خیلی بد تر شده لطفا کمکم کنید ممنون میشم

  1. سلام. لازم است تحت درمان افسردگی قرار بگیرید تا این علایم رفع گردد. میتوانید برای درمان به پزشک متخصص مراجعه کنید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.