راه های درمان افسردگی و اضطراب

راه های درمان افسردگی و اضطراب همراه با معرفی بهترین و سریع ترین روش های درمان

در این متن به بررسی راه های درمان افسردگی و اضطراب می پردازیم. درمان قطعی افسردگی و اضطراب را بررسی می کنیم. بهترین درمان این بیماری را که هم اکنون در دسترس بیماران می باشد مورد بررسی قرار خواهیم داد.

علاوه بر این سریع ترین درمان افسردگی را مورد بحث می گذاریم. پس اگر خود یا اطرافیانتان با بیماری افسردگی دست و پنجه نرم می کنند، توصیه میکنیم حتما این  مطلب را با دقت مطالعه کنید.

افسردگی چیست؟

افسردگی یا Depression از اختلالات رفتاری است که همراه با عصبانیت، غم و ناراحتی است. انسان افسرده در انجام فعالیت های روزانه ی خود دچار مشکل است. این اختلال می تواند میزان بازدهی و کارایی فرد را کاهش بدهد و رفتار های شما را تغییر بدهد.

اختلالات افسردگی، بیشترین رواج را در بین اختلالات مربوط به روان دارد. این بیماری بسیار عمومی و شایع است.

افسردگی اگر درمان نپذیرد، ممکن است تشدید یابد و وضعیت شما را بدتر کند. اما اگر اقدام به درمان این بیماری کنید، کاملا بهتر شدن و با نشاط شدن حال خود را حس می کنید.

افسردگی چیست

افسردگی به سه روش دارویی، روان درمانی و درمان به روش نوروتراپی (نوروفیدبک) امکان درمان دارد که در زیر به آن ها می پردازیم.

درمان افسردگی به روش دارویی

این بیماری در حدود 75 درصد بیماران، قابل درمان است. برای درمان این اختلال، می توان از دارو ها استفاده کرد. همراه با دارو ها بهتر است از روان درمانی هم استفاده کرد.
درمان افسردگی با استفاده از دارو های ضد افسردگی، حدود یکسال طول می کشد تا بیماری دوباره عود نکند.

 

درمان به روش روان درمانی

انجام روان درمانی در کنار دارو های ضد افسردگی تاثیرگذارتر از انجام هریک به تنهایی است. روان درمانی در زمان کوتاه به نتیجه می رسد. پیشرفت روان درمانی به روان درمانگر بستگی دارد. روان درمانگر به وسیله ی علمی که دارد می تواند بیماری را تشخیص و درمان کند.

چگونه با نوروتراپی افسردگی را درمان کنیم؟

می توان این اختلال را با استفاده از جریان ضعیف الکتریکی، درمان کرد. به این روش tdcs می گویند. اگر فرد در برابر درمان دارویی و روان درمانی مقاومت کند، درمان با استفاده از تحریک الکتریکی می تواند مفید باشد که یکی از روش های نوروتراپی به شمار می رود. این روش غیر تهاجمی است و فرکانس های ضعیف الکتریکی را در بخش های مختلف مغز که لازم است، پخش می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده روند بهبود و درمان یک بیمار واقعی با نوروتراپی به مقاله درمان افسردگی با نوروتراپی مراجعه کنید.

این جریان های ضعیف الکتریکی از بخش های مختلف مغز عبور می کند و می تواند این بیماری را کاهش دهد. انرژی این جریان از یک باطری کتابی تامین میشود و غالبا توسط مراجع قابل احساس نیست.
اگر می خواهیم که فرد سریعا درمان یابد و با این اختلال دست و پنجه نرم نکند، می توان از روش تحریک الکتریکی استفاده کرد. البته برای تثبیت اثر درمان غالبا لازم است که بعد از tdcs چند جلسه درمان نوروفیدبک یا لورتا هم انجام شود که در ادامه توضیح می دهیم.
برخی از روش های فردی و خانگی هست که در درمان این اختلال تاثیر گذار است. این درمان ها با استفاده از تغییر سبک زندگی امکان پذیر است.

درمان افسردگی با نوروتراپی

آیا افسردگی درمان قطعی دارد؟

250 میلیون نفر در کل دنیا به این بیماری مبتلا هستند. فقط 20 درصد از این آمار به صورت کامل درمان می شوند و 80 درصد دیگر درمان کاملی ندارند.

این امر به این دلیل است که افراد افسرده انتظار دارند که به سرعت و در زمان کم درمان شوند و وقتی که این اتفاق نمی افتد، درمان را قطع می کنند. اما در حقیقت درمان قطعی افسردگی و اضطراب شدید نیاز به زمان طولانی دارد و یا حتی ممکن است سال ها طول بکشد. پس بهتر است این گونه اطلاعات را به افراد افسرده بگوییم.

سروتونین چیست؟و چه کاری در مغز انجام می دهد؟

معجزه برای درمان افسردگی ؟!

افسردگی یک بیماری مزمن عودکننده است.باید بدانیم از درمان چه میخواهیم.نباید از درمان انتظار غیرواقعی داشته باشیم.من به بیمارانم امیدواهی نمیدهم.ازآنان میپرسم انتظارت از درمان چیست؟ واگر انتظار غلطی داشته باشد آن را تصحیح میکنم.

روش پیشنهادی ما برای درمان افسردگی استفاده از لورتا نوروفیدبک است که در ادامه به آن خواهیم پرداخت اما نباید از انتطار معجزه داشته باشیم.

نوروفیدبک و آر تی ام اس روش کمکی در درمان افسردگی میتواند باشد و اگر پشتکار داشته باشید و روند درمان خود را قطع نکنید، نتایج مطلوبی خواهید گرفت.

درمان افسردگی چقدر طول میکشد؟

خیلی از افراد فکر می کنند که افسردگی در زمان کوتاهی درمان می شود اما باید دقت کرد که این بیماری بیشتر از هرچیزی به صبوری نیاز دارد. درمان افسردگی نیاز به زمان طولانی دارد و ممکن است سال ها طول بکشد. برخی از روش های درمانی جدید، افسردگی را در زمان کوتاه تری درمان می کنند. مثلا روش لورتا نوروفیدبک به زمان زیادی برای درمان نیاز ندارد و دوره درمان طی چهار ماه تکمیل می گردد.

جدیدترین درمان افسردگی چیست؟

استفاده از لورتا نوروفیدبک یکی از روش های درمانی جدید برای بیماری افسردگی است. در این روش، امواج مغزی بررسی می شود و اگر اختلالی وجود داشته باشد، تشخیص داده می شود. این روش در زمانی کوتاه می تواند افسردگی را درمان کند. امروزه این روش از بهترین درمان های اضطراب و افسردگی شناخته می شود.

بهترین درمان افسردگی و اضطراب چیست؟

لورتا نوروفیدبک را می توان بهترین درمان افسردگی دانست. چرا که یک درمان بدون عارضه و بدون دارو است و دوره درمان طی چهار ماه تمام میشود. اثر این درمان پایدار است و نیاز به تمدید و تکرار ندارد. با انجام این روش مغز به عملکرد طبیعی خود برمیگردد.
قبل از شروع درمان به روش لورتا، ابتدا با نقشه مغزی یا الکتروانسفالوگرافی کمی، عملکرد مغز بررسی می شود. QEEG علم بررسی امواج مغزی به صورت کمی می باشد.

در این روش از مسیر های عصبی بررسی صورت می گیرد. این آزمایش از فعالیت مغزی گزارشی تهیه می کند و اطلاعاتی درمورد ساختمان مغز یا شکل مغز به ما نمی دهد.

بهترین درمان افسردگی و اضطراب

حسگر های نوار مغز از اجزای متفاوتی تشکیل شده اند. این اجزا شامل دیسک های فلزی کوچک با سیم های نازک هستند. افسردگی، اضطراب، نقص توجه و آسیب های فیزیکی به مغز می تواند جریان الکتریکی طبیعی مغز را از حالت طبیعی تغییر بدهد. نورون ها محرک های الکتریکی را تولید می کنند و آن محرک ها به وسیله ی حسگر ها ثبت می شوند.

اطلاعات ثبت شده به صورت نمودار بر روی کاغذ چاپ می شود. پزشک می تواند این مقادیر به دست آمده را بررسی و تفسیر کند و وضعیت مغز فرد بیمار را تشخیص بدهد.

آیا درمان قطعی برای افسردگی شدید وجود دارد؟ پاسخ دکتر را بخوانید!

الکتروانسفالوگرافی کمی، در بررسی برخی بیماری ها موثر است. این بیماری ها شامل بیش فعالی، مصرف مواد مخدر، افسردگی، آسیب دیدن سر، کم اشتهایی، اعتیاد و … است.
در افراد افسرده، امواج آلفا بین دو نیمکره ی مغز در QEEG متقارن نیستند. در نیمکره ی راست فعالیت بیشتری در ناحیه پیشانی نسبت به سایر نقاط دیده می شود. در همان ناحیه ی پیشانی، فعالیت کمتری در نیمکره ی چپ دیده می شود.
هنگامی که فعالیت مغز در قشر آهیانه ی نیمکره ی راست، نشان دهنده ی بیماری افسردگی باشد، این اختلال با لورتا نوروفیدبک می تواند درمان شود. یکی از بهترین راه های درمان بیماری ها از جمله افسردگی، استفاده از لورتا نوروفیدبک است.

بهترین دارو برای درمان افسردگی چیست؟

دارو های ضد افسردگی مختلفی برای درمان این اختلال به کار می رود. البته 3 الی 4 هفته طول می کشد تا داروها تاثیر بگذارند. دارو های ضد افسردگی در چند دسته ی سه حلقه ای، بازدارنده ی اختصاصی بازجذب سروتونین، چند حلقه ای، بازدارنده های مونوآمین اکسیداز، کتامین و … هستند.

این مطلب را هم مطالعه کنید: قرص سروتونین برای درمان افسردگی!!

سریعترین درمان افسردگی چیست؟

لورتا نوروفیدبک از سریع ترین راه ها برای درمان این بیماری شناخته شده است. هنگامی که از این روش درمانی استفاده کنید به سرعت درمان می یابید و احساس لذت و سرخوشی نخستین را کسب می کنید. برای درمان سریع این بیماری، پیشنهاد ما استفاده از لورتا نوروفیدبک است

درمان سریع افسردگی بستگی به عوامل مختلف دیگری نیز دارد و یکی از مهمترین این موارد همراهی بیمار با پزشک و انجام موبه موی  مواردی است که پزشک در حین درمان به بیمار تجویز می نماید.

چگونه با خود درمانی، افسردگی را درمان کنیم؟

برای درمان افسردگی در خانه می توان از کارهای مختلفی استفاده کرد. مثلا می توانید به صورت روزانه ورزش کنید، بیشتر با دیگران ارتباط برقرار کنید، فعالیت هایی که دوست دارید انجام دهید، افکار منفی را از خود دور کنید، مثبت اندیش باشید و …

 

10 پاسخ
 1. حسین
  حسین گفته:

  با سلام، به رانپزشک مراجعه کردم و قرص سرترالین تجویز کدند. حالا در سایت شما می خونم که اسن قرص را نخورید.
  جریان چیه؟

  پاسخ
  • دکتر مهدی دهقانی
   دکتر مهدی دهقانی گفته:

   سلام. تجویز پزشک اولویت اوله و شما به دستورات پزشک خودتون عمل کنید.
   ولی راه های بدون دارو هم وجود داره . مثل نوروفیدبک که میتونید امتحان کنید

   پاسخ
 2. لیلا
  لیلا گفته:

  سلام دکتر من برای استرس واضطرابم ۴ ساله دارو مصرف میکنم جدیدا احساس میکنم اون اثر بخشی سابق و نداره آیا نورو فیدبک برای من خوبه

  پاسخ
  • دکتر مهدی دهقانی
   دکتر مهدی دهقانی گفته:

   سلام. بله، یکی از مهمترین کاربردهای نوروفیدبک اصلاح عملکرد مغز است تا بتوانیم نیاز به دارو را کاهش دهیم و درمان دارویی را قطع نماییم. برای شرایط شما گزینه نوروفیدبک بهترین درمان است

   پاسخ
 3. سیمین
  سیمین گفته:

  سلام وقت بخیر من حدود هفت سال هست تحت درمان اضطراب و افسردگیمم همین که دکتر داروها رو قطع میکنن مدتی بعد اضطرب و افسردگی من بر میگرده، من در بارداریم دچار اختلال اضطراب شدم که بعدش افسردگی گزفتم،
  آیا روش آر تی ام اس طبق روشهای درمانی پزشک انجام بدم درمانش قطعی هست؟ امکان عود نداره؟

  پاسخ
  • دکتر مهدی دهقانی
   دکتر مهدی دهقانی گفته:

   سلام وقتبخیر
   دارو و rtms قرار است عملکرد افسردگی در مغز را درمان کنند. اما عادتها و نگرشها را اصلاح نمیکنند. برای درمان افسردگی پایدار استفاده همزمان از نوروفیدبک + رواندرمانی موثرتر است.

   پاسخ
 4. مرتضی
  مرتضی گفته:

  آقای دکتر سلام استرس و دلشوره و ترس و افکار منفی منو اذیت می‌کنه میخواستم ببینم درمان چی هست برام

  پاسخ
  • دکتر مهدی دهقانی
   دکتر مهدی دهقانی گفته:

   سلام وقتبخیر
   برای درمان اضطراب، روشهای دارویی و غیر دارویی (نوروفیدبک) وجود دارد

   پاسخ
 5. محمد
  محمد گفته:

  سلام ،آیا لورتا فیدبک افسردگی و اضطراب مقاوم ب درمان تاثیرگذار است؟

  پاسخ
  • دکتر مهدی دهقانی
   دکتر مهدی دهقانی گفته:

   سلام. اگر منظورتان مواردی است که به درمان دارویی جواب نداده، نوروفیدبک میتواند کمک کند. اما در موارد افسردگی مزمن که سالها درمان نشده، فقط کمک میکند

   پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.