اوج عملکرد (PEAK PERFORMANCE)

اوج عملکرد (PEAK PERFORMANCE)

آموزش برای رساندن به اوج عملکرد با فرم های معمولی نوروفیدبک متفاوت است. بر خلاف اکثر نوروفیدبک ها که در آنها، شخص به دنبال معالجه یک مشکل بالینی است (مانند اضطراب و افسردگی)، آموزش اوج عملکرد بیشتر در مورد بهینه سازی و تقویت عملکرد مغز افراد است. این روش ضرورتا برای کاهش مشکلات نیست، بلکه درعوض، برای رسیدن فرد به تمام پتانسیل کاری، در مدرسه، یا ورزش یا فعالیتهای خاصی است. این نوع آموزش میتواند زمان واکنش، مهارت های فضایی / حرکتی، هوش، توجه، آگاهی و خلاقیت را بهبود بخشد. ورزشکاران حرفه ای یا رقابتی، مدیران پرکار، موسیقیدانان و دانشجویان بیشترین افرادی هستند که می خواهند سطح عملکرد خود را بهینه کنند و به دنبال این آموزش هستند.

 

توانایی مغز برای ادامه رشد

توانایی مغز برای ادامه رشد

 

توانایی مغز برای ادامه رشد

 

وقتی جوان هستیم، مغز ما دائما در حال رشد و توسعه است. این جمله، به معنای رشد نورون ها و مسیرهای عصبی، در کل دوران کودکی و نوجوانی است. با ورود به بزرگسالی، تعداد مسیرهای عصبی شروع به کاهش می کند. بسیاری از افراد تصور می کنند این بدان معنی است که عملکرد مغز ما کاهش می یابد یا پتانسیل خود را برای یادگیری از دست می دهد. ولی، این یک فرض نادرست است. اگرچه تعداد سلولهای عصبی و مسیرهای عصبی با افزایش سن در بزرگسالی به سمت کاهش می روند، مغز ما توانایی رشد دادن مسیرهای جدید و تقویت مسیرهای موجود را همچنان دارد. پدیده توانایی مغز برای تغییر، به عنوان انعطاف پذیری یا پلاستیسیتی مغز (brain plasticity) شناخته می شود، و اساس بسیاری از برنامه های جدید است که برای حفظ و بهبود توانایی های ذهنی ما طراحی شده اند.

 

 

چه انتظاری از نوروفیدبک می توانید داشته باشید؟

 

نوروفیدبک می تواند به شما این امکان را بدهد که یک مزیت رقابتی بدست آورید. با شناسایی مناطقی از مغز که مربوط به یک مهارت خاص است، می توان عملکرد آن را ارتقا داد. این کار می تواند شامل از بین بردن عواملی باشد که بر عملکرد تأثیر بد می گذارند (مثلاً اضطراب، تنش عضلانی)، و یا بهبود زمینه های مختلفی که برای رسیدن به اوج عملکرد لازم است (مثل انگیزه، زمان واکنش، متمرکز شدن، مهارت های ظریف) باشد. فرقی ندارد که شما یک ورزشکار، هنرمند یا مدیر تجاری باشید. ما اهداف شما، و عوامل عملکردی مبتنی بر مغز را که می توانیم برای بهبود سطح عملکرد شما مورد هدف قرار دهیم، شناسایی می کنیم.

 

نوروفیدبک را می توان با انجام تمرین در یک سالن ورزشی مقایسه کرد. به این دلیل که برای دستیابی به اهداف مشخص، فرد نیاز به حضور و تمرینات منظم دارد. این امر برای ایجاد و تقویت مسیرهای عصبی و تنظیم ارتباطات مغز ضروری است. این درمان به دلیل اینکه به شدت مبتنی بر علم و اطلاعات پزشکی است، از اهمیت بالینی نیز برخوردار است. نوروفیدبک با سایر برنامه های کامپیوتری تقویت کننده مغزی مانندLuminosity   (برنامه تقویت هوش و حافظه لومینوسیتی) بسیار متفاوت است. در مرکز نوروتراپیمغز من“، شما ارزیابی اولیه را انجام می دهید و سپس آموزش نوروفیدبک متناسب با اهداف اختصاصی و الگوهای EEG شما انجام خواهد شد. این رویکرد علمی و پزشکی، آنچه را که مغز شما برای تقویت و بهبود تنظیم خود لازم دارد فراهم می کند، تا به سطح عملکرد مطلوب خود برسد. مراجعه کنندگان گزارش می كنند كه احساس می كنند می توانند استرس خود را بهتر مدیریت کنند و احساس توانایی بیشتری برای دستیابی به پتانسیل های كامل خود دارند.

 

بعضی از مقالات و مطالعات انجام شده در مورد اثر درمانی نوروفیدبک بر ارتقا عملکرد:

 

Olympic Athletes Get Mental Training Boost
CBC News, 2010

 

EEG-Neurofeedback for optimising performance. I: A review of cognitive and affective outcome in healthy participants
Gruzelier, John H. (2014). EEG-Neurofeedback for optimizing performance. Neuroscience & Biobehavioral Reviews. 124-141

 

Neurofeedback training for peak performance. (2014) Graczyk M, Pąchalska M, Ziółkowski A, Mańko G, Łukaszewska B, Kochanowicz K, Mirski A, Kropotov ID.

Ann Agric Environ Med. 2014;21(4):871-5

 

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.