لورتا نوروفیدبک

لورتا نوروفیدبک

دسته بندی :
در این مقاله از کلینیک مغز من، به بررسی لورتا نوروفیدبک خواهیم پرداخت. نحوه درمان با لورتا نوروفیدبک را به صورت کامل بررسی کرده و هزینه های این روش درمانی را نیز شرح خواهیم داد.
021-44477467
پاسخ گویی منشی همه روزه از 9 صبح تا 9 شب می باشد

مقدمه

لورتا نوروفیدبک (LORETA Neurofeedback) یک روش پیشرفته در زمینه نوروفیدبک است که برای بهبود عملکرد مغز و درمان اختلالات مختلف روانی و عصبی استفاده می‌شود. 

LORETA مخفف عبارت “Low-Resolution Electromagnetic Tomography” است و به تکنیکی اشاره دارد که فعالیت‌های الکتریکی مغز را با دقت بالاتر و به صورت سه‌بعدی در نواحی مختلف مغز اندازه‌گیری می‌کند.

لورتا نوروفیدبک در بیش از 80% موارد باعث کاهش علائم اضطراب و افسردگی شده است. این روش با استفاده از تصویربرداری سه‌بعدی فعالیت‌های الکتریکی مغز، به شناسایی و اصلاح نواحی معیوب کمک می‌کند. تحقیقات نشان داده‌اند که در طی 20 جلسه درمانی، بهبود قابل ملاحظه‌ای در 75% از بیماران مبتلا به اختلالات عصبی مشاهده می‌شود.

فهرست مطالب این صفحه

لورتا نوروفیدبک چیست؟

درمان نوروفیدبک به کمک دستگاه لورتا یک روش درمانی بدون دارو است. در حقیقت، این روش درمانی شامل نوعی تمرین نوروفیدبک به وسیله لورتا است که با استفاده از نرم‌افزار‌ها و تجهیزات اختصاصی مختص به خود انجام می‌شود. باید بدانید که در حال حاضر، این روش درمانی بالاترین سطح دانش نوروفیدبک است.

از جمله تفاوت‌های مابین این دو روش درمانی می‌توان به این موضوع اشاره کرد در در روش لورتا به جای اتصال الکترود از کلاه الکترود استفاده می‌شود. علاوه بر این، روش درمانی لورتا، بر روی لایه‌ها و سطح‌های عمیق‌تر مغز تاثیر می‌گذارد.

در واقع، با استفاده از دستگاه لورتا و اتصال کلاه الکترود بر روی سر فرد، نقشه مغزی فرد ضبط می‌شود. متخصصان روش درمانی لورتا نوروفیدبک، با استفاده از همین دستگاه و اصول موجود در این روش تلاش می‌کند تا توانایی و عملکرد بخشی از مغز بیمار را بهبود داده و در نهایت تقویت کند.

در اصل روش درمانی لورتا، نوعی تمرین است که در نهایت عملکرد آن از طریق نرم ‌افزار‌های مجهز به تشخیص و تعیین تکنولوژی سبب موقعیت‌شناسی دقیق امواج مغزی و هدایت آن‌ها در مسیر نرمال می‌شود.

نحوه درمان لورتا نوروفیدبک

نکته بسیار مهمی که در روش نوروفیدبک با استفاده از لورتا وجود دارد، این است که روش لورتا یک روش درمانی بدون دارو است. لازم به ذکر است که این روش درمان شامل استفاده از دستگاه، تجهیزات و نرم‌افزار‌های مختلف است. مهم‌ترین تجهیزاتی که در روش درمانی نوروفیدبک استفاده می‌شود، تجهیزات لازم برای تولید نقشه مغزی یا اصطلاحاً QEEG است.

در این روش درمانی، ابتدا با استفاده از روش‌های مختلف، ارزیابی کاملی از شرایط بیمار به دست می‌آید. سپس به منظور، بهبود روند درمان در این تکنیک درمانی با استفاده از تعدادی الکترود، فرآیند تصویربرداری از مغز به شکل سه بعدی انجام می‌شود. در نهایت نیز استفاده از این روش درمانی منجر به بهبود و البته تسریع روند درمان می‌شود.

یکی از مهم‌ترین و منحصر به فردترین ویژگی‌های این روش‌ درمانی، تصویر‌برداری دقیق از مغز بیمار است. تصویربرداری درست و اصولی از مغز بیمار، به منظور تعیین روش درمان، شناخت میزان گستردگی بیماری و غیره برای پزشکان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. علاوه بر این، تصویربرداری از مغز بیمار، اختلالات ایجاد شده در مغز و همینطور میزان تاثیر درمان را به مرور زمان نشان می‌دهد.

مزایای لورتا نوروفیدبک چیست؟

همانطور که پیش از این نیز بیان کردیم، روش درمانی لورتا نوروفیدبک یک روش درمانی موثر برای درمان بسیاری از اختلالات عصبی و روحی است. در ادامه این بخش قصد داریم به معرفی مزایای این روش درمانی بپردازیم.

اینفوگرافیک مزایای لورتا نوروفیدبک

غیرتهاجمی بودن

در روش درمان نوروفیدبک با استفاده از لورتا، از امواج مغزی EEG بهره می‌برند. در این روش درمانی با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته، نقشه مغزی اختصاصی QEEG هر فرد، بر اساس محاسبات نرم‌ افزاری تخصصی حوزه نوروگاید، ترسیم می‌شود. از جمله مهم‌ترین فواید روش درمانی لورتا، درمان اختلالات مختلف از طریق روش‌های غیرتهاجمی و بدون آسیب رساندن به ارگان‌ها و سلول‌های بدن است.

بدون دارو

یکی از مزیت‌های این روش درمان، عدم نیاز به دارو، نیاز به بستری شدن در بیمارستان و یا انجام انواع عمل‌های جراحی است. بنابراین می‌توان اینطور گفت که این نوع درمان نوروفیدبک، فاقد هرگونه عوارض جانبی مرتبط با داروها اعم از خواب‌آلودگی یا افزایش وزن ناگهانی است.

اثربخشی برای طیف وسیعی از شرایط

قابلیت تعدیل و اصلاح فعالیت مناطق عمیق مغز با روش‌های سنتی نوروفیدبک ممکن نیست و در حقیقت، یکی از منحصر به فردترین ویژگی‌ها و فواید این نوع روش درمانی، دسترسی به لایه‌های عمیق مغز است. بنابراین، با استفاده از روش درمانی لورتا، می‌توان به درمان اختلالات مختلف از جمله بیش فعالی، وسواس، اضطراب، بی‌‌خوابی و غیره دست یافت.

عوارض جانبی کم

همانطور که پیش از این نیز گفتیم، درمان با لورتا فاقد درد و عوارض است. در حقیقت، از آنجایی که تحریک مغز در این روش به شکل غیر تهاجمی رخ می‌دهد، در نتیجه، هیچ درد و عوارضی برای بیمار به همراه نخواهد داشت.

این مطالب را نیز مطالعه کنید:

نتایج بادوام

تغییراتی که در اثر استفاده از روش درمانی لورتا نوروفیدبک در مغز ایجاد می‌شود، بسیار پایدار و عمیق بوده و در نهایت می‌تواند به بهبود کلی عملکرد مغز کمک کند.

نحوه انجام لورتا نوروفیدبک چگونه است؟

در این روش درمانی پس از ترسیم نقشه ذهنی، درمانگر در تمامی جلسات درمان، یک کلاه با 19 الکترود بر سر بیمار قرار می‌دهد. این الکترودها تنها امواج مغزی فرد را ثبت می‌کنند. توجه داشته باشید که این الکترودها هیچ گونه امواج، اشعه‌ای و یا شوک برقی به مغز بیمار ارسال نمی‌کنند.

در جلسات درمان، فرد بیمار بر روی صندلی نشسته و یک کارتون و یا فیلم را بر روی مانیتور مقابلش تماشا می‌کند. نکته مهم این روش درمانی این است که در این جلسات، نحوه نمایش و میزان صدای آن فیلم و کارتون از طریق نرم افزارهای پیشرفته لورتا کنترل می‌شود. درحقیقت، امواج مغز بیمار هستند که نوع نمایش و صدای این ویدئوها را کنترل می‌کنند.

توضیح گام به گام فرآیند درمان لورتا نوروفیدبک

اینفوگرافیک فرایند درمانی لورتا نوروفیدبک
 1. جلسه اول درمان شامل مصاحبه بالینی و ترسیم QEEG است.
 2. جلسه دوم الی چهاردهم، شامل اجرای پروتکل درمان بر طبق QEEG است.
 3. جلسه پانزدهم درمان لورتا مصاحبه بالینی و QEEG دوم اتفاق می‌افتد.
 4. جلسه ۱۶ تا سی‌ام نیز متناسب با روند درمان، اجرای پروتکل درمان سابق یا جدید توسط درمانگر تعیین و اجرا می‌شود.
 5. جلسه نهایی نیز شامل، مصاحبه بالینی و QEEG سوم است.

شرح تجهیزات و فناوری مورد استفاده در لورتا نوروفیدبک

در روش درمان لورتا، در ابتدا با استفاده از دستگاه‍های توسعه یافته و بسیار پیشرفته، EEG و QEEG ترسیم و همچنین با استفاده از نرم افزار اختصاصی متعلق به نوروگاید کشور آمریکا، امواج مغز بیمار ثبت می‌شود. سپس درمانگر با تحریک نقاط مختلف مغز بیمار، عملکرد مغز وی را ارتقا می‌دهد. به زبان ساده‌تر با توجه به پروتکل درمانی روش لورتا نوروفیدبک، دائما تغییراتی در میزان صدا و اندازه صفحه نمایش فیلم ایجاد می‌کند.

لازم به ذکر است که این عملکرد سبب ارتقا یافتن، آن قسمت‌هایی از مغز بیمار که دچار اختلال است، می‌شود. دقیقاً در این روش درمانی نیز مانند روش درمان فیزیوتراپی که از الکترود یا تحریک عضلات، به منظور بهبود عملکرد عضلات فرد استفاده می‌شود، در روش لورتا نیز از امواج برای ارتقا عملکرد مغزی بیمار استفاده می‌شود.

پاسخگویی به سوالات متداول مربوط به فرآیند درمان

نکته بسیار مهمی که باید در روش درمان لورتا به آن توجه داشته باشید این است که در این روش درمان، در طی جلسات متمادی و منظم، به مرور کارکرد و توانایی مغز تغییر کرده، اصلاح شده و در نهایت تنظیم می‌شود. در حقیقت، تمرینات صحیح انجام شده در طی جلسات درمان نوروفیدبک با روش لورتا، سبب تنظیم عملکرد مغز و در نهایت، رفع علایم اختلال به صورت تدریجی می‌شود.

روش درمانی لورتا بر روی بسیاری از اختلالات مختلف اعم از بیش فعالی، عدم تمرکز اختلالات یادگیری، درمان انواع اضطراب‌ها تاثیرگذار است. علاوه بر این، برای درمان انواع وسواس‌های اختلالاتی اعم از تیک و توره، میگرن و حتی درمان بیماری تشنج و اوتیسم نیز می‌توان از این روش درمانی بهرمند شد.

شایان ذکر است که در روش درمان نوروفیدبک با استفاده از لورتا، نوع عملکرد مغزی بیمار دائماً به وسیله درمانگر، کنترل و پایش می‌شود. به اعتقاد بسیاری از افراد این روش درمان معجزه‌ای در درمان اختلالات مغزی شناخته می‌شود.

بهتر است به این موضوع نیز توجه داشته باشید که عموماً از روش درمان لورتا نوروفیدبک برای درمان بسیاری از بیماران بد حال استفاده می‌شود. به این ترتیب، افراد دچار بیماری‌های حاد، برای همیشه از خوردن قرص و روش‌های درمانی دیگر رها می‌شود.

تفاوت نوروفیدبک و لورتا چیست؟

روش‌های درمانی نوروفیدبک و لورتا دارای تفاوت‌های فاحش زیادی با یکدیگر هستند که در این بخش قصد داریم به معرفی این تفاوت‌ها بپردازیم.

 1. در درمان نوروفیدبک با لورتا، متخصصان می‌توانند به صورت همزمان چندین اختلال را در فرد بیمار بهبود بخشیده و درمان کنند. این در حالی است که در روش درمان نوروفیدبک معمولی، تنها امکان درمان و رفع 2 تا 3 اختلال به طور همزمان وجود دارد.
 2. به دلیل وجود کانال‌ها و الکترود‎های بیشتر در در روش درمان لورتا، سرعت درمان و شرطی سازی مغز تا 900 بار بیشتر از روش درمان نوروفیدبک معمولی است.
 3. در روش درمان لورتا نسبت به روش درمانی نوروفیدبک معمولی، به لایه‌ها و سطوح عمیق‌تری از مغز می‌توان دست یافت. به این ترتیب، طول روند درمان در روش لورتا نسبت به نوروفیدبک بسیار کمتر است.
 4. در روش لورتا از 19 کانال به جای 1 یا 2 کانال الکترود استفاده می‌شود.
 5. دقت عمل در درمان لورتا نسبت به نوروفیدبک معمولی بسیار بالاتر است.
 6. در روش درمان لورتا از نرم افزار بسیار دقیق و چند هزار دلاری نوروگاید استفاده می‌شود که این امکان در روش درمان نوروفیدبک معمولی وجود ندارد.

اختلالات قابل درمان با لورتا نوروفیدبک چیست؟

یکی از مهم‎ترین و منحصر به فردترین ویژگی روش درمانی لورتا، اثرگذاری مثبت آن بر روی رفع و درمان بسیاری از اختلالات است. در ادامه این مبحث تمامی اختلالاتی که با روش لورتا نوروفیدبک قابل درمان بوده و در چک لیست نرم افزار نوروگاید آمریکا نیز قید شده‌ است، اشاره خواهیم کرد.

کلینیک مغز من مرکز تخصصی ارائه خدمات لورتا نوروفیدبک

کلینیک «مغز من» با مدیریت دکتر مهدی دهقانی یکی از معتبرترین مراکز در حوزه درمان لورتا است. کادر شاغل در این مرکز، به عنوان یک مرکز تخصصی ارائه کننده خدمات درمانی لورتا، به بیماران برای رفع انواع اختلالات و بهبود شرایطشان کمک می‌کنند. 

دکتر مهدی دهقانی متخصص مغز و اعصاب

هزینه لورتا نوروفیدبک چقدر است؟

هزینه روش درمانی لورتا با توجه به نرم افزار چند هزار دلاری و تجهیزاتی که دارد، کمی از روش درمان نوروفیدبک معمولی گران‌تر است. با این حال با توجه به اینکه در این روش درمانی، بیماران به تعداد جلسات کمتری برای نتیجه گیری از درمان نیاز دارند، به مقرون به صرفه به نظر می‌رسد.

در مراکز مختلف ارائه کننده درمان با روش لورتا نوروفیدبک، متناسب با نوع نرم افراز، تجهیزات، کیفیت متریال مختلف مورد استفاده شامل ژل، نوروتراپ و سایر موارد اینچنینی قیمت‌ها مختلف خواهد بود. به طور کلی هزینه نوروفیدبک با استفاده از لورتا بین 600.000 تومان  الی 1.200.000 تومان، متفاوت است.

سوالات متداول

بسته به نوع بیماری، شدت اختلال و همچنین پروتکل درمانی تعیین شده برای فرد، بین ۲۰ الی ۳۰ جلسه درمان، برای اثرگذاری این روش درمانی نیاز است.

روش درمانی لورتا به واسطه عدم نیاز به مصرف دارو یک روش درمانی ایمن به شمار می‎آید. در حقیقت، نداشتن عوارض جانبی و اثرات سوء، داشتن اثرات درمانی پایدار، تعمیم به موقعیت‌های جدید و بهبود بیماری در از جمله مزیت‌های منحصر به فرد این روش درمانی است.

با این حال باید به این موضوع نیز توجه داشته باشید که در برخی موارد در طول جلسه درمان با لورتا ممکن است عوارض خفیفی مانند احساس خستگی، اضطراب، سردرد در بیمار مشاهده شود. همچنین برخی بیماران از وجود مشکلات در به خواب رفتن یا احساس آشفتگی و تحریک پذیری در طول جلسه درمان، خبر می‎‌دهند.

بهتر است بدانید بر اساس مشاهدات و اطلاعات به دست آمده، تقریبا بدن 90 درصد افراد به این روش درمانی به خوبی پاسخ می‌دهد. همچنین توجه داشته باشید که مدت زمان درمان، کاملاً بستگی به تشخیص متخصص و نوع اختلال فرد داشته و بین افراد مختلف، متفاوت است.

سخن پایانی

ما در این مقاله تلاش کردیم تا به بهترین شکل به معرفی روش درمان انواع اختلالات به وسیله لورتا نوروفیدبک بپردازیم. به همین دلیل در این مقاله، در ابتدا به اینکه لورتا نوروفیدبک چیست؟ و این روش درمان را معرفی کردیم و در ادامه، مزایا، نحوه انجام، هزینه و سایر موارد مربوط به آن را شرح دادیم.

بنابراین، اگر شما نیز به دنبال بهترین و سریع‎ترین روش درمان مشکل خود هستید، باید بدانید که با توجه به پیشرفت‌های علم در چند سال اخیر، لورتا یک روش درمان، سریع، موثر، بی درد و ایمن به شمار می‌آید. اگر شما نیز در این مورد سوال یا تجربه‌ای دارید، لطفاً در قسمت نظرت با ما و مخاطبانمان به اشتراک بگذارید.

دکتر-دهقانی
دکتر مهدی دهقانی

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات.دارای مدرک دکتری عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و بورد تخصصی بیماریهای مغز و اعصاب و ستون فقرات از دانشگاه علوم پزشکی تبریز.

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.