مشکلات رایج ستون فقرات

مشکلات رایج ستون فقرات

ستون فقرات شامل یک دسته استخوان مربع شکل به صورت مهره است که در امتداد مرکزی پشت بدن از کمر تا گردن کشیده شده است. ستون فقرات کمک می کند به راحتی بنشینید و به راحتی بایستید و سر، شانه و بالا تنه شما را پشتیبانی می کند. نقش اساسی دیگر ستون فقرات این است که مهره ها برای نخاع یک حالت تونلی ایجاد می کنند، این مجموعه اعصاب سبب می شود مغز شما به بدن متصل شود. در صورت بروز هر گونه مشکل در ستون فقرات، کیفیت زندگی انسان به شدت تحت تاثیر قرار می‌گیرد. در صورتی که مشکلات ستون فقرات به موقع تشخیص داده نشود، عوارض زیادی را با خود به همراه داشت. به همین خاطر باید پس از مشاهده هر گونه اختلال در کارکرد ستون فقرات به یک متخصص ستون فقرات مراجعه کرد. با توجه به اهمیت موضوع تصمیم گرفتیم تا در این مطلب به معرفی برخی از مشکلات رایج ستون فقرات ‌پردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

لغزش دیسک

ستون فقرات از استخوان هایی به نام مهره تشکیل شده است. بین هر کدام از مهره ها، یک بالشتک به عنوان دیسک وجود دارد که باعث می شود مهره ها در برابر هم خراشیده نشوند. وقتی سن افزایش پیدا می کند دیسک ها خشک می شوند. چنانچه فشار زیادی به پشت بدن وارد شود، امکان دارد دیسک تغییر مکان داده یا پاره شود. این مشکل به عنوان فتق دیسک شناخته می شود. از جمله نشانه های فتق دیسک، کمر درد، بی حسی، درد در ناحیه بازو و پا، مورمور شدن و ضعف عضلانی است. در صورت مشاهده این علائم باید به پزشک مراجعه کرد. در این مواقع، ورزش و مسکن ها می توانند کمک کنند، اما چنان چه مشکل رفع نشد نیاز به عمل جراحی است.

 

اسپوندیلوز گردنی (آرتروز گردنی)

این بیماری به علت آسیب دیدگی مهره های گردن با افزایش سن است. در این حالت ممکن است لغزش دیسک مشاهده شود یا ممکن است مهره ها، استخوان اضافی به وجود آورند. رباط هایی که مهره ها را به هم متصل می کنند می توانند به صورت سفت و محکم شوند. صرف نظر از هر علتی ممکن است گردن دچار آسیب شود یا حرکت آن سخت تر گردد. اگر دیسک ها و مهره ها فشار زیادی روی اعصاب و ریشه های عصبی وارد سازند می تواند سبب آسیب دائمی گردند.

مشکلات رایج ستون فقرات

مشکلات رایج ستون فقرات

آرتروز

مهره ها در دو بخش انتهایی دارای یک بافت لغزنده هستند که به شخص کمک می کند تا بدون اصطکاک بتواند بدن خود را خم کند. اگر این غضروف خیلی سخت شود یا از بین رود، مهره ها روی یکدیگر مالش پیدا می کنند و سبب احساس درد و سفتی در کمر می شود. آرتروز در ناحیه کمر در میان زنان بیش از مردان متداول است و با گذشت زمان هم بدتر می شود. مسکن، امور درمانی و ورزش به کاهش این علائم کمک می کنند.

 

تنگی کانال نخاع

ستون فقرات برای نخاع و اعصابی که از آن منشعب می شوند، دارای فضاهایی است. وقتی این فضاها کوچک می شوند، استخوان ها می توانند روی اعصاب فشار وارد کنند. هر زمانی که اعصاب دچار بی نظمی و بهم ریختگی باشد ممکن است احساس درد، بی حسی و گزگز کنید یا عضلات تان ضعیف به نظر برسد. آرتروز از متداول ترین علتهای تنگی نخاع است که وقتی شدید شود جراحی می تواند فضای بیشتری برای اعصاب به وجود آورد.

 

سیاتیک

اگر از کمر به سمت پاها دچار درد شوید ممکن است دلیل آن عصب سیاتیک باشد. در این حالت درد معمولا از ناحیه پایین کمر شروع می شود و سپس در یک یا هر دو پا و باسن درد احساس می شود. فتق دیسک، برآمدگی استخوان یا دیگر مشکلات ستون فقرات می توانند سبب فشار به عصب سیاتیک شوند. این مشکل که به عنوان درد سیاتیک شناخته می شود ممکن است فقط یک سمت بدن شما را درگیر کند. در بیماری سیاتیک احساس درد، بی حسی، سوزن سوزن شدن در پا و ضعف در ناحیه کمر به وجود می آید. در این حالت نشستن باعث درد زیادی می شود زیرا دیسک ها وزن بیشتری روی خود دارند. خم شدن هم می تواند درد را بدتر کند. برای اینکه کمی درد خود را تسکین دهید تا احساس بهتری داشته باشید می توانید از کیسه آب گرم، داروهای سرماخوردگی، حرکات ورزشی و مسکن ها استفاده کنید اما برای رفع علت بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

مشکلات رایج ستون فقرات

مشکلات رایج ستون فقرات

تومور

گاهی سرطان در بدن از نقطه ای شروع می شود و وارد ستون فقرات می شود و در آن جا رشد می کند. سرطان های ریه، سینه، پروستات و استخوان می توانند به ستون فقرات منتشر شوند. علاوه بر موارد سرطانی چند عامل دیگر هم می تواند سبب ایجاد تومور در ستون فقرات شوند. در این حالت درد انتشار پیدا می کند و فرد به کمر درد مبتلا می شود. ممکن است در دست ها و پاها بی حسی یا حالت ضعف به وجود بیاید. گاهی حتی ممکن است نصف بدن فلج شود. در این حالت پزشک معمولا جراحی، پرتو درمانی و شیمی درمانی را تجویز می کند.

 

اسکولیوز

اسکولیوز می تواند سبب تغییر شکل ستون فقرات شود و آن را از حالت عادی خارج سازد. در واقع اسکولیوز، به خمیدگی و انحنای غیر طبیعی ستون فقرات اشاره دارد. اسکولیوز می تواند در برخی موارد جزئی و در موارد دیگر، شدید باشد. شایع ترین آن مربوط به سنین کودکی و نوجوانی است. در کودکان در دوران جهش رشد (قبل از بلوغ) ستون فقرات میتواند به سمت پهلو خم شود. از نشانه های اسکولیوز می توان به شانه های ناهموار، ارتفاعات مختلف دنده ها، خمیدگی بدن و… اشاره کرد.

علت این مشکل تاکنون مشخص نشده است. اسکولیوز می تواند به مراتب بدتر شود و مشکلاتی را به وجود آورد. درمان اسکولیوز به شدت بیماری و سن شخص بستگی دارد و متفاوت است. برخی از درمان ها شامل فیزیوتراپی و جراحی است.

مشکلات رایج ستون فقرات

مشکلات رایج ستون فقرات

کیفوز (گوژ پشتی)

در این وضعیت ستون فقرات به سمت جلو خم می شود. کیفوز یا گوژپشتی زمانی اتفاق می افتد که مهره ها ترک خورده یا له شده باشند. این مشکل ممکن است در هر سنی رخ دهد ولی در میان زنان مسن رایج تر است. این وضعیت می تواند برای کودکانی که ستون فقرات آن ها به صورت اشتباه رشد کرده نیز پیش بیاید. کیفوز در افراد مسن می تواند به دلیل تغییرات دژنراتیو یا پوکی استخوان باشد. اما در مورد جوان ها اغلب مربوط به وضعیت بدنی یا مشکلات رشدی است. کیفوز می تواند سبب درد و مشکلات دیگر شود و در صورتی که شدت داشته باشد کل بدن فرد را از فرم اصلی خارج می کند. براساس میزان خمیدگی ستون فقرات، درمان می تواند مسکن، ورزش، فیزیوتراپی و یا عمل جراحی باشد.

 

اسپوندیلیت آنکیلوزان

این نوع آرتروز معمولا باعث احساس سفتی در قسمت کمر به ویژه هنگام صبح می شود. این وضعیت با گذشت زمان می تواند در ستون فقرات و سایر مفاصل و اعضای بدن گسترش پیدا کند. ممکن است مهره ها و استخوان های موجود در قفسه دنده با هم درگیر شوند و حالت خمیدگی در فرد ایجاد کنند. این وضعیت در مردان جوان بیش تر از زنان اتفاق می افتد. در صورتی که مشکل زود شناخته شود با ورزش و دارو می توان پیشرفت آن را کند کرد.

 

آسیب نخاعی

آسیب نخاعی معمولا در اثر زمین خوردن، تصادف کردن، حادثه در زمان ورزش و یا در اثر اصابت گلوله به وجود می آید. در صورت آسیب، در بیش تر موارد نخاع کبود می شود و یا بخشی از خون رسانی آن متوقف می شود. این مشکل ممکن است باعث شود مغز کنترل خود را بر بخشی از بدن از دست بدهد. هر چه ستون فقرات بیش تر آسیب دیده باشد تاثیر آن روی بدن بسیار بیش تر است. احتمال بهبود و رفع مشکل به میزان آسیب، بستگی دارد.

 

شکستگی گردن

اتفاقات و حوادث زیادی می توانند سبب شکستگی استخوان شوند. وقتی یکی از هفت مهره بالا، دقیقا در زیر جمجمه، دچار شکستگی شود، به آن شکستگی گردن می گویند. در صورتی که مهره های پائین تر شکسته شود، به آن شکستگی کمر می گویند. با افزایش سن وقتی استخوان ها تحلیل می رود کمر می تواند ضعیف شود یا در صورت شکستگی، این موضوع به آرامی اتفاق می افتد. در این حالت استفاده از کمربند و یا عمل جراحی می تواند به فرد کمک کند.

 

اسپوندیلولیز

در این حالت مهره ها ممکن است به سمت مهره زیر و به جلو لغزش پیدا کنند، به طوری که با مهره های بالایی و پائینی در امتداد هم قرار نگیرند. علامت اصلی اسپوندیلولیز، کمر درد است. در این حالت دیسک های فرد تحلیل می رود و انعطاف پذیری کاهش می یابد. دیسک ها از لحاظ خون رسانی محدودیت دارند بنابراین پس از آسیب دیدن به راحتی نمی توانند خود را ترمیم کنند. این مشکل معمولا با افزایش سن اتفاق می افتد اما ممکن است برای افراد جوانی که ورزش ها پرفشاری مثل فوتبال، ژیمناستیک و وزنه برداری انجام می دهند نیز اتفاق بیفتد. استراحت می تواند به بهبود این مشکل کمک کند اما چنان چه درد ادامه داشته باشد ممکن است برای درمان نیاز به جراحی باشد. فیزیوتراپی نیز در بیشتر موارد به تقویت عضلات کمر، کاهش درد و جبران لغزش کمک کند.

 

سندرم کودا اکوینا ( سندرم دم اسبی)

سیستم اعصابی که از سمت ستون فقرات در قسمت تحتانی کمر منشعب می شود به مغز یاری می رساند تا پاها و اعضا ی لگن را کنترل کند. فتق دیسک، شکستگی یا موارد دیگر می تواند به این سیستم اعصاب با عنوان کودا اکوینا، فشار وارد کند و سبب به وجود آمدن این بیماری نادر و خطرناک شود. برای رفع مشکل بی حسی، کنترل مثانه و روده باید خیلی سریع جراحی انجام شود.

مشکلات رایج ستون فقرات

مشکلات رایج ستون فقرات

سیرینگومیلیا

در موارد نادر، کیسه ای پر از مایع به نام کیست ممکن است در نخاع ایجاد شود. زمانی که بافت مغز از سمت جمجمه به نخاع کشیده شود و همچنین در صورت آسیب و یا تومور، سیرینگومیلیا اتفاق می افتد. ممکن است در صورت سیرینگومیلیا مشکلی برای شخص ایجاد نشود. اما اگر کیست به طور مداوم رشد کند می تواند سبب آسیب به نخاع شود که در این صورت نیاز به جراحی است.

 

فشار عضلانی

فعالیت بیش از حد، استرس و قرار گرفتن در وضعیت نامناسب می تواند باعث کشیدگی و تنش عضلات (اسپاسم) اطراف ستون فقرات شود. این وضعیت باعث درد و گرفتگی در تمام قسمت های گردن و کمر می شود. با ورزش کردن مناسب می توان عضلات کمر را تقویت کرد. انجام ورزش های کششی قبل از فعالیت شدید می تواند از کشیدگی عضلات جلوگیری کند.

 

پوکی استخوان

یکی از شایع ترین مشکلات ستون فقرات در افراد مسن، پوکی استخوان است. در این حالت، استخوان ها ضعیف شده و می تواند سبب شکستگی، ریزش مهره ها و حالت خمیدگی شود. تا قبل از پوکی استخوان علائم زیادی وجود ندارد که بتوان متوجه ضعف استخوان ها شد. بهتر است با رژیم غذایی مناسب و پر از کلسیم، غذاهای حاوی ویتامین D از این مشکل جلوگیری کرد. ورزش هایی مانند پیاده روی، دو و وزنه برداری می تواند به تعادل بدن و سلامت استخوان ها کمک کند.

 

بحث و نتیجه گیری

در این مقاله به معرفی مشکلات رایج ستون فقرات پرداختیم. مراجعه زود هنگام به پزشک و درمان به موقع تاثیر بسیار زیادی در تسریع روند بهبودی دارد. در صورت مشاهده هر گونه علائم غیر طبیعی در ناحیه ستون فقرات می‌توانید به مطب دکتر مهدی دهقانی متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات در تهران مراجعه کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *