نوار مغزی چیست؟

نوار مغز چیست و چگونه انجام می شود؟ + کاربردهای آن

دسته بندی :
021-44477467
پاسخ گویی منشی همه روزه از 9 صبح تا 9 شب می باشد

نوار مغز چیست؟ و اصلا لزوم گرفتن نوار از مغز چیست؟ نوار مغز کمک می کند تا شناسایی مشکلات موجود در مغز دقیق تر، سریع تر و اصولی تر صورت بگیرد.

نوار مغز چیست؟

در ابتدا باید بررسی کنیم که نوار مغز چیست و چه کاری انجام می دهد. نوار مغز که با عنوان EEG یا الکتروانسفالوگرافی شناخته می شود وظیفه ارزیابی فعالیت الکترونیکی مغز را دارد. در واقع یک سری ایمپالس های الکتریکی در مغز همه مطرح هستند که با هم در ارتباط بوده و ناشی از فعالیت الکتریکی سلول های مغزی هستند. EEG کمک می کند تا مشکلات خاص مربوط به مغز مشخص شود.

مرکز نوار مغزی دکتر مهدی دهقانی - مغز من

نوار مغز شامل یک سری الگوهای امواج مغزی هستند و ثبت آنها به دقت صورت می گیرد. یک سری صفحات فلزی مسطح و کوچک وجود دارد که به اسم الکترود شناخته می شوند. این صفحات روی پوست سر قرار میگیرد و به کمک سیم هایی به دستگاه ثبت نوارمغز وصل میشوند. الکترودها دریافت کننده ایمپالس های الکتریکی در مغز هستند و آنالیز لازم را انجام می دهند.

در واقع سیگنال های مورد نظر به واسطه سیستم کامپیوتری ارسال شده و نتایج آن به ثبت می رسد. ایمپالس های الکتریکی در EEG مانند یک سری خطوط موجود با قله ها مشخص می شوند.

چه کسی اولین نوار مغزی را ثبت کرد؟

فیزیولوژیست و روانپزشک آلمانی هانس برگر (1873-1941) اولین نوار مغزی انسان را در سال 1924 ثبت کرد. برگر با گسترش کارهایی که قبلاً توسط ریچارد کاتون و دیگران بر روی حیوانات انجام شده بود، الکتروانسفالوگرام را نیز اختراع کرد; اختراعی که به عنوان یکی از شگفت‌انگیزترین، قابل توجه‌ترین و مهم‌ترین پیشرفت‌ها در تاریخ نورولوژی توصیف می‌شود.

هانس برگر . روان‌پزشک و دانشمند در زمینه فیزیولوژی اعصاب اهل آلمان

اکتشافات او برای اولین بار توسط دانشمندان بریتانیایی ادگار داگلاس آدریان و بی اچ سی ماتیوس در سال 1934 تایید شد و توسط آنها توسعه یافت.

این مطلب را هم مطالعه کنید: نورولوژیست خوب در تهران【5 تای برتر】+اطلاعات تماس

در ویدیو زیر می توانید نوار مغز یک مغز نرمال را مشاهده کنید.

 

علت گرفتن نوار مغز چیست؟

شاید سوال کنید که لزوم گرفتن نوار مغز چیست؟ نوار مغز کمک می کند تا شناسایی مشکلات موجود در مغز دقیق تر، سریع تر و اصولی تر صورت بگیرد. مشکلاتی که در فعالیت الکتریکی مغز ارزیابی می شود.

به طور کلی نتایج حاصل از نوار مغز شامل تایید یا رد عارضه های مختلف اعم از اختلال تشنج، آسیب سر و التهاب مغز است. همینطور تومورهای مغزی را نیز پوشش می دهد. این روش برای مشکلات حافظه بسیار مهم است. از سوی دیگر اختلالات خواب و سکته مغزی و جنون نیز توسط نوار مغز قابل بررسی هستند.

خطرات نوار مغز چیست؟

مهمترین خطرات نوار مغز چیست؟ گرفتن نوار مغز هیچ خطری ندارد! در واقع برای انجام تست نوار مغز شما تحت هیچ نوع خطری قرار نمی گیرید. این کار بدون درد بوده و آسیبی به شخص وارد نمی کند.

تفسیر فعالیت الکتریکی در نوار مغز ها به طور کلی بر اساس حالت های مختلف بدن انسان در نظر گرفته می شوند. تکنسین هایی که نوار مغز را اجرا میکنند باید از فرد بخواهند که بدن خود را آرام نماید. نوار مغز روی کسانی که درگیر تشنج هستند به شکل دیگری اجرا می شود.

روال آماده شدن برای نوار مغز چیست؟

یک سری مراحل می بایست پیش از گرفتن نوار مغز طی شود. بنابراین بسیار مهم است که سعی کنید تست لازم را به درستی دنبال کنید. می بایست شب قبل بررسی، موهای خود را بشویید. اگر نیاز به توقف دارویی پیش از تست باشد پزشک به شما خواهد گفت. از سوی دیگر می بایست حداقل هشت ساعت پیش از تست، از خوردن و نوشیدن هر نوع ماده کافئین دار خودداری کنید. در صورت نیاز به دراز کشیدن در طول نوار مغز، پزشک از شما می خواهد که بدن خود را در وضعیت ثابت و بی حرکت قرار دهید.

چه اتفاقاتی در حین نوار مغز رخ می دهد؟

نوار مغز ایمپالس های الکتریکی مغز را به واسطه الکترودهایی که به پوست سر وصل می شوند دریافت کرده و اندازه گیری های لازم در این زمینه صورت می گیرد. الکترودها جسم های رسانایی هستند که به واسطه آنها جریان الکتریکی وارد یا خارج می شود. الکترودها اطلاعات از سوی مغز را به دستگاهی که داده ها را اندازه گیری می کند، ارسال می کنند و ثبت صورت می گیرد.

در ویدیو زیر می توانید نحوه کارکرد و تشخیص نوار مغزی را مشاهده کنید.

تکنسین های مجرب تلاش می کنند تا تست نوار مغز در بیمارستان و یا کلینیک ها به بهترین نحو صورت بگیرد. این تست ها بین 10 الی 20 دقیقه زمان نیاز دارد. فرد به طور کلی به پشت روی تخت دراز می کشد.

سر او اندازه گیری می شود و محل نصب الکترودها نیز نشانه گذاری می شود. این کار به واسطه یک ژل مخصوص متصل میشوند. در واقع الکترودها کار خود را با کیفیت بالا انجام می دهند.

نوعی چسب ژلی وجود دارد که باید روی 16 الی 25 الکترود قرار بگیرد. این چسب روی نقاط مختلف جمجمه قرار می گیرد. زمانی که تست شروع می شود ایمپالس های الکتریکی از مغز به دستگاه ثبت کننده ارسال می شوند. در واقع الگوهای بصری در این راستا بسیار مهم هستند. کامپیوتری وجود دارد که الگوهای بصری را ذخیره سازی می کند.

تکنسین شخص را راهنمایی می کند تا اجرای تست به درستی صورت بگیرد. ممکن است که شخص بخواهد بدون حرکت دراز بکشد و چشم های خود را ببندد، این کار با تنفس عمیق صورت می گیرد. پس از تکمیل تست، تکنسین ها الکترودها را از پوست سر آزاد می سازند.

معنی نتایج نوار مغز چیست؟

فکر می کنید معنی هر یک از نتایج نوار مغز چیست؟ نتایج طبیعی برای زمانی است که فعالیت الکتریکی مغز به شکل الگویی از امواج منظم در مغز نشان داده میشود. یک سری نتایج غیر طبیعی هستند. مثلاً صرع یا اختلال حمله ای، خونریزی غیر طبیعی، اختلال خواب، ورم مغز، تومورها، بافت مرده و میگرن و همینطور آسیب سر در این لیست قرار دارد و می بایست بررسی های لازم توسط پزشک صورت بگیرد. دقت کنید که هر یک از موارد یاد شده باید به دقت سنجیده شود.

جمع بندی و سخن پایانی

برای اینکه بتوانید بررسی کنید که هدف از نوار مغز چیست باید چندین موضوع را در نظر بگیرید. اول اینکه نوار مغز به طور کلی برای بررسی عملکرد مغز صورت می گیرد و هر شخص بر اساس شرایطی که دارد می بایست در این موقعیت قرار بگیرد.

در کورکان کوچک احتمال اینکه پیش از نوار مغز، داروی خواب آور بدهند تا بخوابد و حرکت نکند، وجود دارد. این کار می بایست توسط بهترین متخصص و در کلینیک خاصی صورت بگیرد.

البته که موقعیت گرفتن نوار مغز به نسبت گذشته متفاوت است و ابزارهای جدیدی استفاده می شوند. انجام تست نوار مغز در سال های اخیر سبب شده تا یک سری موقعیت های خاص مدنظر قرار بگیرند.

شما می توانید تست نوار مغز را با بهترین امکانات و شرایط پشت سر بگذارید و همه جوانب را نیز توسط پزشک بسنجید. این کار باید در یک مسیر درست و کاملاً حرفه ای صورت بگیرد.

همچنین بخوانید:

تفاوت نوار مغزی با نقشه مغزی چیست؟

نوار مغز چه چیزی را نشان می دهد؟

 

دکتر-دهقانی
دکتر مهدی دهقانی

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات.دارای مدرک دکتری عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و بورد تخصصی بیماریهای مغز و اعصاب و ستون فقرات از دانشگاه علوم پزشکی تبریز.

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.