افسردگی دو قطبی چیست؟

افسردگی دو قطبی【اختلال دوقطبی】 چیست؟

دسته بندی :
021-44477467
پاسخ گویی منشی همه روزه از 9 صبح تا 9 شب می باشد

افسردگی دو قطبی نوعی اختلال روانی است که سبب می شود تغییرات عجیب و غریبی در خلق و خوی افراد ایجاد شود. علائم افسردگی دو قطبی و بررسی روش های درمان آن از موضوعاتی است که می بایست مورد بررسی قرار بگیرد.
یک روش خوب برای درمان اختلال افسردگی دو قطبی داشتن الگوی منظم برای خواب و بیداری است که سبب می شود مغز خود را احیا نماید. معمولاً پزشک سعی می کند در ابتدا نوع افسردگی دو قطبی را تشخیص دهد و سپس برای شخص الگوی منظم خواب و بیداری تنظیم می کند.

افسردگی دو قطبی به زبانی ساده

حتماً برای شما پیش امده است که بعضی روزها خوشحال تر باشید و بعضی روزها احساس خوبی نداشته باشید. مثلاً روزهای آفتابی پر انرژی تر باشید و روزهای بارانی بی انرژی و به اصطلاح دپرس شوید. افسردگی دو قطبی به چنین رفتاری اما از نوع شدید و غیر عادی گفته می شود. نام دیگر افسردگی دو قطبی، اختلال شیدایی است که سبب تغییر رفتار شخص شده و روحیات او را زیر سوال می برد.
متوسط سن شروع این بیماری حدود 25 سال است و شیوع آن بین زنان و مردان معمولاً به صورت یکسان خواهد بود.
انواع افسردگی دو قطبی

افسردگی دو قطبی مدل های مختلفی دارد:

افسردگی دو قطبی نوع اول

افسردگی دو قطبی نوع اول که با عنوان مانیا شناخته می شود، طول دوره 7 روزه دارد و یک سری رفتارها ی عجیب به صورت تکرار شونده در شخص دیده می شود. در این ممکن است نیاز باشد که شخص مدتی در بیمارستان بستری شود. معمولاً افرادی که درگیر مانیا می شوند دوره افسردگی را نیز پشت سر گذاشته اند.

افسردگی دو قطبی نوع دوم

این حالت از افسردگی به صورتی است که شخص علاوه بر اختلال شیدایی یک دوره هایپومانیا را پشت سر گذاشته است.

افسردگی دو قطبی دوره ای

کسانی که درگیر افسردگی دو قطبی دوره ای هستند، علائم کوتاه تری نسبت به اختلال دو قطبی نوع اول و دوم دارند. این افراد به مدت یک الی دو روز حال خوشی ندارد، حرف های تکراری می زنند و یا خاطرات قدیم را یادآور می شوند.افسردگی دو قطبی در مدل های ترکیبی و تکرار شونده فصلی و همینطور اختلالات ناشی از مصرف مشروبات الکلی نیز بروز می دهد.

تشخیص افسردگی دو قطبی

برای تشخیص افسردگی دو قطبی شیدایی نیاز است که رفتارهای شخص بررسی شود و همینطور عملکرد او در موقعیت های مختلف اجتماعی نیز مورد بررسی قرار بگیرد.
برای این کار درمانگر سعی می کند واکنش های ذهنی بیمار را تحریک کند، از او سوالاتی پرسیده می شود که شاید اصلاً روی خوشی نداشته باشد و البته که این رویکرد به صورت عمدی بوده تا واکنش بیمار مورد ارزیابی قرار بگیرد. کسانی که به سرعت و به یکباره تغییر رفتار می دهند و یا واکنش های غیر قابل پیش بینی از خود نشان می دهند معمولاً کاندید اختلال دو قطبی هستند.

علائم افسردگی دو قطبی

علائم افسردگی دو قطبی را با هم بررسی کنیم:

  1. شخص درگیر احساس خوشحالی بیش از حد بوده و هیجان زیادی در او ایجاد می شود، اما به یکباره فروکش می کند.
  2. او سرشار از ایده های هیجان انگیز می شود اما به سرعت از ایده های خود فاصله می گیرد.
  3. او می تواند صداهایی را بشنود که سایر افراد قادر به شنیدن آن نیستند.
  4. واکنش او نسبت به موضوع سریع بوده و نسبت به مسائل حساس می شود.
  5. او سریع صحبت می کند و از موضوعی به موضوع دیگر می پرد.
  6. قدرت کاذبی در شخص پدیدار می شود به طوری که فکر می کند قادر است هر کاری را انجام دهد.
  7. تمرکز او در بسیاری از کارها تقریباً به صفر می رسد و حالت پریشانی به خود می گیرد.
  8. تصمیمات ناگهانی می گیرد که معمولاً عواقب بدی به همراه دارد.

درمان افسردگی دو قطبی

برای درمان افسردگی دو قطبی هر دو روش دارو درمانی و روان درمانی مورد استفاده قرار می گیرد.
دارودرمانی یک روش استاندارد برای درمان اختلال دوقطبی است. این روش بخوبی موثر است و طی دو هفته، حال فرد را بهتر میکند. البته مصرف داروها غالبا چندین ماه و بیشتر باید ادامه یابد.
تحقیقات نشان داده است که روان درمانی در افراد باعث می شود که شخص از نظر روحی وضعیت بهتری داشته باشد و مدت بستری شدن او کاهش یابد و ارتباط بهتری با جامعه برقرار کند. البته رواندرمانی روندی طول کشنده است و به سرعت پاسخ نمی دهد.
یک روش برای درمان اختلال دو قطبی داشتن الگوی منظم خواب و بیداری است که به نوعی سبب می شود مغز خود را احیا نماید. معمولاً درمانگر سعی می کند در ابتدا نوع افسردگی دو قطبی را تشخیص دهد و سپس برای شخص الگوی منظم خواب و بیداری تنظیم می کند.

شوک درمانی

شوک درمانی در بیماران دوقطبی از دیگر روش هایی است که تا حدی می تواند اثربخش باشد. این روش برای کسانی که درگیر اختلال دو قطبی حاد هستند تجویز می شود. در این روش از الکترودهایی استفاده می شود که مغز را دچار شوک می کند و این شوک سبب می شود تا رفتارهای عجیب و غریب از سوی مغز تا حد زیادی کاهش یابد.

روش های درمانی جدید این بیماری بدون دارو!

درمان تکنولوژیک، مثل نوروفیدبک و لورتا نوروفیدبک، هم در درمان اختلال دوقطبی کاربرد دارد. این روشها بدون دارو و بدون اشعه است و به ثبات خلق بیمار کمک میکند تا بیمار داروی کمتری نیاز داشته باشد.

دارو درمانی برای افسردگی دو قطبی

گاه وضعیت بیمار خطرناک است و فرصت کافی برای روان درمانی وجود ندارد. به این ترتیب از دارو درمانی استفاده می شود تا اثر بخشی سریع تری داشته باشد. داروهای تثبیت کننده خلق و خو از مواردی است که برای درمان اختلال دو قطبی استفاده می شود. داروهای ضد تشنج مثل والپروا سدیم، لاموتریژین و کاربامازپین از موارد پر مصرف در خصوص درمان اختلال دو قطبی است. گاه نیاز است که داروهای ضد تشنج و لیتیم با هم ترکیب شوند تا اثر بخشی بهتری داشته باشند.
در صورتی که شخص درگیر مشکل بی خوابی باشد، نیاز به تجویز داروهای بنزودیازپین برای او بوده تا بتواند مشکل بی خوابی خود را جبران نماید. بی خوابی یکی از عوامل مهم بروز اختلال دو قطبی است.

خودمان چطور می توانیم به خودمان کمک کنیم؟

خودتان را در معرض اخبار بد و عجیب و غریب قرار ندهید! شما برای داشتن یک سری زندگی معمولی نیازی به شنیدن اخبار عجیب و غریب نخواهید داشت. پس بهتر است سعی کنید زندگی شاد را انتخاب کنید.
کسانی که شکست مالی، کاری و یا عاطفی شدید خورده اند معمولا بیشتر در معرض اختلال افسردگی دو قطبی هستند. این افراد باید برای ادامه زندگی امید خوبی داشته باشند و سعی کنند زندگی را برای خود دشوارتر نسازند. شاید بهتر باشد کمی به خودتان قوت قلب بدهید. زندگی بدون امید هیچ فایده ای ندارد. برای خودتان دلخوشی بسازید و دوستان مثبتی انتخاب کنید و سالم زندگی کنید.

منبع

https://www.rethink.org/advice-and-information/about-mental-illness/learn-more-about-conditions/bipolar-disorder/

https://kidshealth.org/en/teens/bipolar.html

دکتر-دهقانی
دکتر مهدی دهقانی

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات.دارای مدرک دکتری عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و بورد تخصصی بیماریهای مغز و اعصاب و ستون فقرات از دانشگاه علوم پزشکی تبریز.

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.