آیا درمان قطعی برای افسردگی شدید وجود دارد؟

آیا درمان قطعی برای افسردگی شدید وجود دارد؟

احساس غم و اندوه، و یا ناراحتی نوعی احساس طبیعی انسانی است. همه افراد این احساس را تجربه می کنند. اما افسردگی شدید چیزی فراتر از غم و اندوه است. یعنی همیشه با شما همراه است. در بهترین لحظات زندگی خود نمی توانید احساس رضایت داشته باشید. با وجود موفقیت های زیاد، ناراحت هستید. کم می خندید و یا خنده های شما در سطح زیاد و غیر عادی است. صبح ها برای برخاستن از روی تخت احساس شکنجه می کنید. همه این علامت ها نوعی زنگ خطر برای افسردگی شدید محسوب می شود. اما سوال اینجاست که درمان قطعی برای افسردگی شدید وجود دارد؟

افسردگی شدید در یک نگاه

به هر حال در ابتدا باید بدانیم که افسردگی شدید یعنی چه و چه تفاوتی با سایر افسردگی ها دارد؟ افسردگی شدید یعنی افسردگی برای مدت طولانی با شما همراه باشد. این روال به این معنی است که شما دائماً احساس افسردگی می کنید و علاقه ای به هیچ چیز ندارید. ناامیدی در شما اوج می زند. تغییراتی در میزان خوابتان ایجاد می شود. دچار پرخوری یا کم خوری می شوید. عزت نفس پایینی دارید. افسردگی شدید یعنی ممکن است شخص بیش از دو سال تجربه افسردگی داشته باشد.

ویژگی های افسردگی شدید در شخص به طور کلی بر اساس علائم و تشخیص در نظر گرفته می شود. شخص درگیر خستگی همیشگی است. انرژی کمی دارد. تمرکز او ضعیف است. در تصمیم گیری مشکل دارد. احساس ناامیدی می کند. احساس بی ارزش بودن و یا گناه در او وجود دارد. افکار مرگ و خودکشی نیز بخشی از ذهن او را به خود اختصاص می دهد.

سروتونین چیست؟و چه کاری در مغز انجام می دهد؟

درمان قطعی افسردگی شدید کار ساده ای نیست!

بگذارید موضوعی را برای شما توضیح دهیم. فردی که درگیر افسردگی شدید شده است بخش زیادی از تمرکز خود را از دست داده است. ذهن او ناخودآگاه به سمت چیزهایی می رود که او را درگیر ناراحتی می کند. همه این موارد باید گام به گام برطرف شود. قدم های اول می بایست محکم برداشته شود. نیاز است که همه چیز طبق اصول پیش برود و شرایط سنجیده شود.

درمان افسردگی فقط با یک دوره مصرف دارو تکمیل نمیشود. علاوه بر درمان دارویی نیاز است شخص تکنیک های زندگی سالم را نیز آموزش ببیند. باید بتواند همه چیز را طبق اصول دنبال کند و باید برای درمان افسردگی خود همه جوانب را ارزیابی کند. شاید دشوار به نظر برسد اما به طور کلی درمان افسردگی نیاز به رعایت اصول خاصی دارد. اصولی که کمک می کند تا شخص بتواند همه چیز را تحت کنترل قرار دهد.

روش های درمان افسردگی شدید

حال سوال اینجاست که افسردگی شدید درمان دارد؟ درمان قطعی است؟ این موضوع باید از چندین زاویه بررسی شود. در ابتدا باید بررسی کنید که چه گزینه های درمانی در دسترس است. کمک های تخصصی برای درمان افسردگی شدید نیاز است. یک سری تکنیک های خاص در زندگی وجود دارد که سبب ایجاد تغییرات می شود.

درمان دارویی کمک مهمی برای درمان افسردگی شدید است. داروها به شما کمک میکند که از فاز حاد خارج شوید و تا حدی روی مغزتان کمنترل پیدا کنید. معمولا دو الی سه هفته بعد از شروع مصرف داروها حالتان بهتر میشود.

برای تثبیت اثربخشی داروها و اصلاح عملکرد مغزی غالیا لازم است از روشهای دیگر هم کمک بگیرید. یکی از روشهای مهم و موفق در این زمینه درمان افسردگی با نوروفیدبک است. به کمک نوروفیدبک مغز شما یاد مگیرد که درست کار کند و بصورت ریشه ای عملکرد مغز اصلاح میگردد.

روشهای درمان خانگی هم کمک مهمی است. سعی در اصلاح سبک زندگی سالم می تواند کمک کننده باشد. می بایست عادت های غذایی تغییر کند و ورزش حداقل به میزان 15 دقیقه در روز صورت بگیرد. این گام ها استارت اولیه برای درمان قطعی افسردگی شدید هستند. ورزش به طور کلی به تولید هورمون های احساس خوب در بدن کمک می کند. ورزش سبب می شود که هورمون های مشکل ساز کنار بروند.

رژیم غذایی سالم سبب می شود که خلق و خوی انسان تغییر کند. البته منظور ما این نیست که با تغییر نوع غذا افسردگی شدید قطعاً درمان می شود. همه این موارد تکنیک هستند. خواب مناسب بسیار مهم است.

بین 7 الی 9 ساعت خواب باید صورت بگیرد. در غیر این صورت مشکلات زیادی ایجاد می شود. خواب روزانه می تواند بسیار اثربخش باشد.

تکنیک های کاهش عوامل استرس زا

تنفس عمیق و تمرینات مدیتیشن از موارد مهمی هستند که به  کاهش عوامل استرس زا کمک می کنند. آرام سازی مداوم و پیشرفته عضلانی نیز گزینه خوبی محسوب می شوند.

فعالیت های اجتماعی و گروه های حمایتی می تواند به شخص کمک کند. یادگیری مهارت های مقابله و حل مساله بسیار مهم هستند. می بایست مهارت های رفع نیازهای فردی در شخص توسعه یابد. مهارت های مقابله ای نیز برای زمانی که حس می کنید افسردگی بدتر شده است توسعه می یابد.

نتیجه گیری

هرچند نمی توان گفت که درمان افسردگی مزمن و شدید قطعی است، اما می توان امیدوار بود که همه چیز طبق شرایط ویژه ای پیش برود. از یاد نبرید که شما برای رسیدن به سبک زندگی درست باید غذای روح را بهتر انتخاب کنید. این روزها همه چیز برای درمان افسردگی می تواند مهیا باشد اما هدف اصلی این است که شخص خودش بخواهد جوانب را بسنجد و طبق جوانب پیش برود.

در دنیای امروز برای رسیدن به هدف درست باید تلاش کرد و ازهمه راه ها کمک گرفت. خودتان را برای رسیدن به سطح درستی از اصول درمان افسردگی آماده کنید و اجازه دهید که زمان نیز به شما کمک کند.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.