آیا افسردگی خود به خود درمان میشود【پاسخ دکتر】

آیا افسردگی خود به خود درمان می شود؟ برای پاسخ دادن به این سوال باید این نکته را در نظر داشته باشید که افسردگی در افراد مختلف، متفاوت است، ممکن است در برخی از افراد در مدت کوتاهی درمان شود و در برخی دیگر، تا آخر عمر با آن ها همراه باشد.

شاید سرماخوردگی با کمی رعایت و خوردن مایعات داغ و سوپ و غذاهای پختنی درمان شود. اما افسردگی خود به خود درمان نمی شود! بگذارید با شما رو راست باشیم، اگر به افسردگی اهمیت ندهید به خودکشی می رسید!
امروزه افسردگی به قدری شایع است که به سراغ جوانان با سنین کم نیز می رود و اگر به موقع مورد پیگیری قرار نگیرد، آثار بسیار بدی به جا می گذارد. کسانی که درگیر افسردگی هستند اغلب این تصور را دارند که هیچ نفعی برای این روزگار ندارند و روزگار نیز علاقه ای به حضور آنها نخواهد داشت و در نهایت به خودکشی فکر می کنند.

بیماری هایی که درمان نکردن آن ها خطرناک است!

کسانی که مشکلات کبد دارند، ممکن است به یکباره برای همیشه زندگی را ترک کنند! چون مشکلات کبد به نوعی بیماری خاموش هستند. افسردگی نیز در لیست همین بیماری های خاموش قرار دارد.

درمان افسردگی
بگذارید مثال دیگری برای شما بزنیم. فرض کنید در طول روز ناراحت هستید، حوصله هیچ کاری را ندارید و صبح ها هیچ علاقه ای به جدا شدن از تختخواب خود ندارید! بسیار به گوشی موبایل خود وابسته هستید و حتی برای کارهای شخصی خود وقت نمی گذارید! در این حالت نشانه های افسردگی در زندگی شما وجود دارد،اما چون قسمتی از بدن شما درد نمی کند به سراغ پزشک نمی روید! اینجاست که

افسردگی بیماری خاموش تلقی می شود!

کسانی ک درگیر مشکلات روحی هستند در ابتدا از جمع فاصله می گیرند. این فاصله گاه به قدری بیشتر می شود که حوصله پدر و مادر و یا همسر خود را ندارند و حتی برای فرزندان خود وقت نمی گذارند، آنها به سمت انزوا کشیده می شوند و به نقطه ای می رسند که وجود خود را برای این دنیا اضافی تلقی می کنند و دست به خودکشی می زنند! بنابراین اینکه فکر کنید افسردگی خود به خود درمان می شود به کل اشتباه است!

شاید اصلا افسردگی ندارید؟!چگونه تشخیص دهیم؟

برخی از افراد هنوز نمی دانند که درگیر افسردگی هستند یا خیر! مثلاً کسانی که شب ها سخت به خواب می روند و یا با تاریکی هوا، ذهنشان پر از افکار منفی می شود در مورد اینکه درگیر نشانه های افسردگی هستند یا نه تردید دارند.
اولین قدم برای درمان افسردگی این است که روحیه خود را به طور دقیق شناسایی کنیم و اگر این کار را بلد نیستیم از مشاور کمک بگیریم. مثلاً اگر ذهنمان همیشه منفی است و یا به چیزهای عجیب و غریبی فکر می کنیم، نیاز به مشاور داریم تا بتواند به واسطه تست های روانشناسی از موقعیت ذهن ما باخبر شود.

مشاوره افسردگی
گاه افسردگی شکلی غیر مشخص دارد. مثلاً شخص از نظر میل جنسی دچار مشکل می شود و به سراغ درمان های جسمی می رود، در صورتی که او از مشکلات روحی خود خبر ندارد و در ابتدا باید ذهن خود را از مسائل روحی آسیب رسان تخلیه کند.
مشاوران در چنین حالتی شرایط روحی شما و خانواده شما را می سنجند تا شاخه های افسردگی ارثی در شما ارزیابی شود. سپس موقعیت شغلی، مالی و جسمی و سبک زندگی را بررسی می کنند. به این ترتیب می توان سطح افسردگی را تشخیص داد و روند درمان را مشخص کرد.

آیا افسردگی خود به خود حل می شود؟

کسانی که فکر می کنند افسردگی مشکل خاصی نیست و خود به خود حل می شود، حتماً این بخش را با دقت مطالعه نمایند.
اگر به مشکلات روحی و روانی خود اهمیت ندهید، اولین چیزی که به سراغ شما می آید ناامیدی است و ناامیدی پایان زندگی است! فردی که دچار ناامیدی شده است حتی حوصله یک حمام ساده و نظافت شخصی را ندارد، او همیشه خود را سرزنش می کند و این موضوع اگر ادامه دار شود تبدیل به مشکلات جسمی زیادی می شود.

درمان افسردگی
یکی از مشکلات جسمی که بسیاری از افرادی که درگیر ناراحتی روحی هستند به آن مبتلا می شوند، یبوست است! بله تعجب نکنید، یبوست می تواند بر اساس مشکلات روحی و روانی به سراغ شخص بیاید، به طوری که افراد در مشاوره اینطور توضیح می دهند که به محض رخداد و اتفاق بد در زندگی درگیر یبوست می شوند! بدن درد، کم خوابی و پر خوابی و همینطور خستگی از دیگر علائم جسمی مهم مربوط به افسردگی محسوب می شود.

چرا حالت مستی به من دست می دهد؟

مانیا نام یک اختلال روانی است، به اینصورت که شخص بدون استفاده از داروی خاص و یا الکل دچار سرمستی می شود. در آن مقطع او علاقه زیادی به رابطه جنسی خشن پیدا می کند و فعالیت های جسمانی او به شکل غیر عادی سرعت می گیرد. شخص حرف های عجیب و غریب و غیر منظم می زند و تا حد زیادی رفتارهای هیجانی دارد. در چنین حالتی شخص تصور می کند که چقدر قدرتمند شده است، اما در واقع درگیر بیماری روانی خاصی است که اگر به دقت و به موقع بررسی نشود برای او کشنده خواهد بود!
او از خود بی خود می شود و رفتارهای عجیبی از خود نشان می دهد که از نظر سایر افراد نگران کننده است اما خود او احساس خوبی از شرایط دارد.

حالتی که اکثر افراد افسرده به آن دچار هستند.

این روزها افسردگی به قدری شایع است که به سراغ جوانان در سنین کم نیز می رود و اگر به موقع مورد بررسی قرار نگیرد، آثار بسیار بدی به جا می گذارد.

کسانی که درگیر افسردگی هستند اغلب این تصور را دارند که هیچ نفعی برای این روزگار ندارند و روزگار نیز علاقه ای به حضور آنها نخواهد داشت. آنها مدام در حال ایرادگیری از خود هستند و فکر می کنند لایق یک غذای خوب و یا لباس نو نیستند.

این موضوع رفته رفته سبب بروز سردی در زندگیشان شده و از همسر و فرزندان خود فاصله می گیرند.
روانشناسان در این زمینه به بررسی روحیه شخص می پردازند و سرگذشت او از بچگی تا به امروز را مورد بررسی قرار می دهند، شاید اتفاقی در کودکی سبب شده تا شخص حال خوبی نداشته باشد و به زندگی بی میل باشد.

نتیجه گیری

افسردگی یک بیماری بی رحم است که اگر به حال خود رها شود تیر خلاص را به قلب شما می زند و حق زندگی را از شما می گیرد. اگر فکر می کنید زندگی شما روال طبیعی خود را طی نمی کند و نسبت به سایر افراد تفاوت روحی و روانی دارید حتماً از پزشک و مشاور کمک بگیرید تا اگر مشکلی از افسردگی در شما وجود دارد پیش از اینکه دیر شود، بر طرف شود.
شاید بهتر باشد اینطور توضیح داد که که افسردگی در ذهن افراد ورود می کند و باعث می شود تا احساس عجیبی داشته باشند. این روزها افسردگی شامل حال بسیاری از افراد در طبقات مختلف اجتماعی می شود!

درمانهای مختلفی برای افسردگی وجود دارد. اگر به دارو درمانی و مشاوره علاقه ای ندارید، میتوانید از درمانهای تکنولوژیک افسردگی استفاده کنید. این درمانها شامل نوروفیدبک، لورتانوروفیدبک، tDCS و rTMS هستند. به مجموع این روشهای درمانی نوروتراپی می گویند و مناسب افرادی است که تمایلی به مصرف داروهای اعصاب ندارند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.