عوارض نوروتراپی

عوارض نوروتراپی چیست؟【دکتر دهقانی پاسخ می دهد!】

دسته بندی :
021-44477467
پاسخ گویی منشی همه روزه از 9 صبح تا 9 شب می باشد

نوروتراپی نیز همانند همه روش های درمانی ممکن است این سوال را برای بیماران به وجود بیاورد که آیا این روش درمانی نیز عوارضی دارد؟ در این مقاله پاسخ این پرسش را از زبان دکتر مهدی دهقانی که یکی از بهترین دکترهای نورولوژی در تهران می باشد می شنویم.

نوروتراپی چیست و چه کاربردی دارد؟

نوروتراپی یک شیوه درمانی است که به آن نوروفیدبک هم می گویند. در این شیوه درمانی مجموعه ای از فنون و شیوه ها برای اصلاح و کارایی بهتر مغز استفاده می شوند. این شگرد پزشکی می تواند به صورت مستقیم بر یادگیری و انعطاف پذیری مغز نقش مثبتی ایفا کند.

هنگامی که مغز از وضعیت طبیعی خود خارج می شود، فرد را دچار اختلالاتی مانند استرس، پرخوری عصبی، بی توجهی و … می کند. تمامی این موارد مربوط به مغز انسان می شود و این مغز است که پیام های منفی پرخوری عصبی یا استرس و دیگر موارد را القاء می کند.

از همین رو، پزشک متخصص مغز و اعصاب برای مداوای بیمار، بدون هیچ واسطه ای و به صورت مستقیم و با روش نوروتراپی به سراغ مغز رفته و با انجام تمارین ویژه ای مغز را دوباره به وضعیت نرمال خود بر می گرداند.

به بیانی دیگر می توان نوروتراپی را این گونه توضیح داد. نوروتراپی شامل تکنیک های هوشمندانه و روشمند می باشد که عملکرد مغز را بهبود می دهد. این فنون شامل تقویت شرطی سازی شده امواج مغزی می باشد.

در این روش، موضع های مخصوصی از لایه بیرونی مغز را شناسایی کرده و با نصب الکترود در بخش های مخصوصی از جمجمه امواج مغزی که در سلولهای مغزی تولید می شود را ارزیابی می کنند. این امواج می توانند تغییراتی در الگوی خود داشته باشند. با این شیوه درمانی پزشک می تواند بیماری را کاهش داده و تا حد زیادی بیمار سلامت خود را بازیابد.

آیا استفاده از نوروتراپی می تواند عارضه جانبی در پی داشته باشد؟

خوشبختانه تا کنون عوارض جانبی نوروتراپی گزارش نشده است. با این همه خوب است بدانید این شیوه یک روش تقویت کننده است و باید در این مورد کمی با احتیاط عمل کرد. افرادی که به خاطر بهبود بیماری صرع به پزشک متخصص مغز و اعصاب مراجعه می کنند و می خواهند با نوروفیدبک معالجه شوند، می بایست درباره آنها بیشتر با احتیاط عمل کرد.

خوشبختانه این روش به هیچ عنوان روشی مهاجم نیست و عارضه ای به دنبال ندارد. در این تکنیک نوین پزشکی از لیزر، چاقوی جراحی، بخیه و دیگر موارد خبری نیست. در حقیقت این روش یک نوع مداوا به روش شرطی سازی است.

مداوای بیمار به شیوه نوروفیدبک با کمک بررسی امواج از سطح پوست سر صورت می گیرد. تنها الکترودهایی به پوست سر وصل می شوند تا امواج مغزی ثبت و ضبط می شوند.

نصب این الکترودها نیز هیچ دردی نداشته و به مغز یا پوست سر و جمجمه صدمه ای وارد نمی کنند و هیچگونه موج یا اشعه ای ندارد.
یک نکته در پیرامون الگوهای امواج مغزی
در ادامه توضیح موضوع نوروتراپی خوب است به الگوهای امواج مغزی نیز اشاره داشته باشیم. الگوی امواج مغزی انسان می تواند حالت ها و صورت های متفاوت روانی را به وجود آورد.

اختلالاتی که در زمینه روان مشاهده می شوند، نتیجه عملکرد نادرست مغز است. از همین رو، الگوهای نادرست مغزی به وجود می آیند. در این وضعیت مغز انسان می بایست مانند هر سیستم دیگری که پیچیده می باشد، به تنظیم و رفع مشکلات و ایرادات پیش آمده بپردازد.

در حقیقت نوروفیدبک یک نوع پروسه یادگیری است که در آن مغز می تواند خود را بازنشانی و تنظیم کند.

چه نوع بیماری هایی را می توان با نوروفیدبک معالجه کرد؟

حقیقتی وجود دارد که خوب است شما نیز از آن مطلع شوید. نوروتراپی معجزه نمی کند. نوشدارو هم نیست. تنها یک روش درمانی است که با کمک آن می توان برخی از اختلالات مربوط به مغز و اعصاب را برطرف کرد. این اختلالات شامل بیش فعالی، بی توجهی ، استرس، یادگیری، افسردگی، بدخوابی، صرع، سردردهای میگرنی و دیگر عوارض ناشی از آسیب های مغزی می باشد.

نوروفیدبک چگونه انجام می شود؟

مسلما شیوه درمان نوروتراپی برای همه اختلالات به صورت یکسانی به کار نمی رود، به عنوان مثال در اختلال بیش فعالی یا بی توجهی می توان امواج الکترونیکی را ثبت کرد و به این موضوع پی برد که حالت فعلی بیمار چگونه است. بعد از این که پزشک متخصص مغز و اعصاب تمرین های ویژه خود را به کودک عرضه کرده و متوجه امواج بتا می شود.

این مطالب را نیز مطالعه کنید!

بهترین مرکز نوروفیدبک در تهران کجاست؟

آیا نوروفیدبک تاثیر دارد؟

هزینه نوروفیدبک چقدر است؟

این امواج برای بهتر شدن تمرکز کودک و دقت او باید تقویت و بهبود داده شوند. اگر امواج مغزی به درستی شناخته شوند، می توان آنها را در صورت لزوم تقویت یا ضعیف کرد تا فرد به حالت طبیعی خود برگردد. با آموزش دادن و تقویت امواج که در مغز انسان صورت می گیرد، می توان به اهداف پزشکی مورد نظر رسید. این روش با نصب پیرنده های ویژه، امکان پذیر است.

این الکترودها را روی جمجمه نصب می کنند سپس با بررسی برخی از نواحی مغز و دادن پاداش به مغز در زمان عملکرد صحیح می توان به بهبود بیماری نزدیک تر شد.

آیا نوروفیدبک با دارو همراه است؟

نوروتراپی اگر با دارودرمانی همراه باشد، بی شک می تواند اثرات قویتر و رضایت بخشی بیشتری از خود نشان دهد. ولی معمولا درمان با نوروفیدبک برای کاهش مصرف دارو و قطع داروها انتخاب می شود. توجه داشته باشید، دارو یک نوع محصول شیمیایی است که می تواند عوارضی داشته باشد. دارو را نمی توان جانشین نوروفیدبک دانست یا برعکس. آنچه اهمیت دارد، استفاده مناسب از هرکدام از این دو شیوه پزشکی در معالجه بیماری مربوط به مغز و اعصاب است.

دکتر-دهقانی
دکتر مهدی دهقانی

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات.دارای مدرک دکتری عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و بورد تخصصی بیماریهای مغز و اعصاب و ستون فقرات از دانشگاه علوم پزشکی تبریز.

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.