راه های نجات از افسردگی: 12 راه عملی

در این مقاله به بررسی راه های نجات از افسردگی می پردازیم. افسردگی در هر دوره ای از زندگی ممکن است به سراغ افراد بیاید و برای رهایی از این وضع راه هایی وجود دارد که در صورت بکارگیری فرد احساس بهتری خواهد داشت. افسردگی دارای درجات مختلفی است و در این مقاله به آن پرداخته ایم.

درجات افسردگی

افسردگی دارای درجات متفاوتی است که محیط بر روی آن تاثیر گذار است. اگر فرد در شرایط محیطی نامناسب قرار داشته باشد، افسردگی تشدید می یابد. پس باید دقت کنیم که فرد باید در شرایط محیطی آرام قرار داشته باشد.

ما در بعضی مواقع نمی توانیم شرایط محیطی را تغییر دهیم ولی می توانیم خود را از آن شرایط نامطلوب، دور نگه داریم. گاهی فرد افسرده می تواند شرایط محیطی خود را تغییر دهد. این تغییر شرایط باعث می شود که فرد دید جدیدی به زندگی پیدا کند.

شرایط محیطی در افسردگی

همانند کاری که مسافرت با یک فرد عادی می کند. تغییر شرایط در حالت افسردگی اگر قابل پیش بینی باشد خیلی بهتر از غیر قابل پیش بینی بودن است زیرا موقعیت های غیر قابل پیش بینی برای انسان، نامطلوب است و درمان افسردگی را سخت می کند.

چگونه از افسردگی نجات پیدا کنیم ؟

  • از محیطی که انرژی منفی می گیرید، دور بمانید.
  • محیطی را پیدا کنید که حس آرامش و شادی را به شما القا کند.
  • شرایط غیر قابل پیش بینی را بپذیرید و آن را درک کنید.
  • هر اتفاقی که می افتد، آن را سخت نگیرید و دید خود را نسبت به آن مثبت کنید.
  • لیستی تهیه کنید از فعالیت های جدیدی که دوست دارید انجام دهید.
  • اگر لازم بود و احتیاج داشتید به پزشک و یا روانشناس بالینی مراجعه کنید.

راه های نجات از افسردگی

برای اینکه عوامل افسردگی را بشناسیم و پیدا کنیم، باید محیطی که در آن هستیم را بررسی کنیم. افسردگی در مدت طولانی به وجود خواهد آمد. اگر یک روز یا روزهایی احساس بی حالی کنیم و یا نتوانیم با دیگران ارتباط برقرار کنیم، علايم افسردگي نیست. اما اگر این شرایط برای مدت طولانی برقرار باشد، می توان احتمال افسردگی را داد.

احساسات در افسردگی
اگر شرایط محیطی ما، همانند قبل از وضعیت افسردگی بود، و در این بین احساس افسردگی می کنیم، باید وضعیت را بررسی کنیم. سرکوب احساسات یکی از عوامل ایجاد افسردگی است.

ژنتیک و افسردگی

انواع ژن های بدن ما، می تواند در افسردگی موثر باشد. بررسی کنید که آیا در افراد فامیل و خانواده، این نشانه های افسردگی دیده می شود یا نه. اگر این نشانه ها دیده شد، متوجه می شویم که ممکن اسن ژن افسردگی در خانواده ی شما فعال باشد. هنگامی که به دکتر مراجعه می کنید، بررسی این شرایط ژنتیکی مهم است.

خجالت نکشید

افراد افسرده، احساس شرم دارند و فکر می کنند که وجودشان پر از عیب و مشکل است. آن ها دائم خود را به خاطر رفتار هایشان، سرزنش می کنند. این بی انصافی افراد افسرده راجع به خود، باعث افزایش درجات افسردگی می شود و حال فرد را بدتر می کند. بنابراین سعی کنید احساس خجالت و سرزنش را کنار بگذارید.

از اتفاقات نترسید

افراد افسرده از کارهای کوچک مثل حرف زدن با مردم هم می ترسند. به صورتی که این ترس باعث افزایش میزان افسردگی این افراد می شود. ترس های این چنینی بی اهمیت و بی مورد هستند و از افکار خیالی سرچشمه می گیرد. سعی کنید حس هایی مانند این را نادیده بگیرید.

مقایسه را کنار بگذارید

روز های قبل از افسردگی را با حال الان مقایسه نکنید. این کار چیزی را تغییر نمی دهد و حتی ممکن است وضعیت را بدتر کند. این ذهنیت را قبول کنید که این وضعیت موقتی و گذرا است و همیشه زندگی این گونه نخواهد بود. سعی کنید خود را قوی کنید و قدرت تحمل خود را افزایش دهید.

حال خوب - چگونه از افسردگی نجات پیدا کنیم

سوال های مضر از خود نپرسید

هنگامی که فرد افسرده است از خود سوال های بی فایده می کند. مثلا یک سوال معروف این است که چرا من به این روز افتاده ام؟ این سوال ها کمکی به بهبود شرایط نمی کند و حتی ممکن است وضع را بدتر کند. بنابراین به این سوالات اهمیت ندهید و راهی برای رهایی از افسردگی بیابید.

از احساس منفی دوری کنید

افکاری مثل من خیلی بیچاره هستم، چرا نمی توانم مثل باقی افراد باشم، هیچ وقت به حالت قبل بر نمی گردم و… به سر ما می زند. این افکار اگر تشدید یابد، باعث بدتر شدن وضع می شود. هنگامی که به موضوعی فکر نکنید و اهمیت ندهید و واکنش نشان ندهید، آن موضوع در ذهن ما کمرنگ تر و ضعیف تر می شود و دیگر روی شما تاثیری ندارد.

چگونه خود را از افسردگی نجات دهیم دوری از احساسات منفی

افسردگی در هر دوره ای از زندگی افراد ممکن است اتفاق بیفتد. برای رهایی از افسردگی بعضی وقت ها نیاز است که به افراد متخصص در این امر مراجعه کنیم.

نوع نگاه فرد به زندگی

دید ما نسبت به زندگی بسیار مهم است. این دید بر روی وضعیت زندگی ما تاثیر می گذارد. برای رهایی از دیدگاه و نگرش استرس زا، بهتر است از مثبت اندیشی راجع به وقایع و اتفاقات استفاده کنید.

داشتن خواب کافی

افراد باید مقدار خواب خود را کنترل کنند. معمولا گفته می شود، 8 ساعت خواب شبانه کافی و مناسب است. اگر به مقدار کافی نخوابید، احتمال بیماری های قلبی، فشار خون، دیابت و سکته را افزایش می دهید. خواب کافی باعث افزایش تمرکز و هوشیاری شما می شود.

خندیدن

هنگامی که شما از ته دل می خندید، هورمون های استرس در بدنتان کاهش می یابد و شادی وجود شما را فرا می گیرد. خندیدن، درد ها را کاهش می دهد، نشاط و شادی را افزایش می دهد و سیستم ایمنی شما را قوی می کند.

خندیدن یکی از راه نجات از افسردگی

نفس عمیق بکشید

برای رهایی از استرس، اضطراب و افسردگی، می توانید از تنفس عمیق استفاده کنید. نفس عمیق کشیدن باعث آرامش روحی و جسمی شما می شود. این روش آسان و تاثیرگذار، استرس را از شما دور می کند و آرامش را در بدن شما افزایش می دهد.

با دیگران ارتباط برقرار کنید

سعی کنید به محیط های مختلف بروید و دوستان جدید پیدا کنید. معاشرت با دوستانتان، باعث می شود که ازافکار منفی و بی فایده دور شوید و استرس خود را کاهش دهید. اگر مشکلات خود را با دیگران در میان بگذارید ممکن است حالتان بهتر شود.

سعی کنید آرامش اعصاب داشته باشید

سعی کنید چند کتاب درباره ی این موضوع بخوانید و با استفاده از آن ها فشار های عصبی خود را کاهش دهید. برای کاهش اضطراب می توانید از روش هایی مثل گره کردن مشت و رها کردن آن استفاده کنید.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *