4 علت افسردگی (اصلی ترین و مهمترین علت ها!!!)

برخی از افراد خودشان علت افسردگی خودشان هستند! مثلاً غصه خوردن بیش از حد سبب بروز یک سری اشتباهات ناخوشایند در شخص می شود و بخشی از مهمترین علت افسردگی است. این موضوع برای فرد موقعیت مصیبت آوری را ایجاد می کند. خطاهای فکری و یا انحرافات شناختی از موضوعاتی است که سبب بروز افسردگی خواهد شد و افسردگی را شدید تر می کند.

معمولاً سوال می شود که علت اصلی افسردگی چیست و چه می شود که شخص درگیر مشکل افسردگی می شود؟ بگذارید این موضوع را از چندین زاویه مورد بررسی قرار دهیم.

شایع ترین علت افسردگی چیست؟

اگر بخواهیم در ابتدای کار شایع ترین علت افسردگی را برای شما توضیح دهیم، باید گفت که عوامل اضطراب زا اصلی ترین دلیل افسردگی محسوب می شود. به طوری که شخص در یک دوره درگیر اضطراب زیادی است و این موضوع روی ذهن او اثر بدی می گذارد و به ترتیب احتمال، افسرده شدن او بیشتر است.

آیا درمان قطعی برای افسردگی شدید وجود دارد؟ پاسخ دکتر را بخوانید!

عوامل اضطراب آور در زندگی بسیار زیاد هستند. برخی از افراد عزیزان خود را از دست می دهند، برخی درگیر پروسه دشوار طلاق می شوند و برخی نیز به شکلی شرایط را پیش می برند که برایشان دردسرساز است.

افسردگی پس از از دست دادن عزیزان

اینطور که بررسی ها نشان می دهد به طور کلی افسردگی در افراد به شکل خاصی دنبال می شود. مثلاً گاه وسواس زیاد روی بهداشت سبب بروز افسردگی در شخص می شود.

اگر بخواهیم موارد اضطراب آور را کمی گسترده تر دنبال کنیم، موضوع وابسته به تنهایی است. افرادی که تنها هستند بیشتر درگیر افسردگی می شوند. تنهایی یک عامل اضطراب زای فیزیکی و احساسی است و به طور کلی بررسی ها اینطور نشان می دهد که نرخ تنهایی در افراد سالمند به نسبت سایر افراد بیشتر است.
وقتی شخص شغل خود را از دست می دهد و یا درگیر مشکلات مالی شدید می شود نیز احتمالاً می بایست منتظر افسردگی باشد. همه این موارد روی ذهن تاثیر می گذارد و موقعیت ذهن را تغییر می دهد. علت افسردگی گاه عجیب و گاه قابل درک است.

محرک های پنهان بخشی از علت افسردگی

علت افسردگی میتواند ناشی از پاسخ به نوعی شکست تعریف شود. مثلاً گاه دیده می شود که شخص به صورت ناگهانی و بدون هیچ علت واضحی درگیر مشکل افسردگی می شود و این موضوع روی ذهن او بسیار اثر می گذارد. البته که باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که بخشی از افسردگی از ضمیر ناخودآگاه شکل می گیرد و شخص باورهای اساسی خود را تغییر می دهد و این موضوع سبب بروز یک سری احساس ناخوشایند روی ذهن او است.

افسردگی و اضطراب
برخی از دلایل رویکرد پنهان دارند. مثلاً فرد به نوبه خود درگیر مشکل افسردگی است اما نمی تواند این مشکل را برطرف سازد. دقت داشته باشید که مشکلات افسردگی در بین افراد مختلف متفاوت از سایرین است. یعنی برخی از مشکلات یک شخص را به سمت افسردگی می کشاند اما برای شخص دیگر تاثیر خاصی ندارد و همه این موارد باید سنجیده شده و مورد ارزیابی قرار بگیرد.

علت افسردگی از نگاهی دیگر

برخی از افراد تیشه به ریشه خود می زنند. مثلاً غصه خوردن بیش از حد سبب بروز یک سری اشتباهات ناخوشایند در شخص می شود و بخشی از مهمترین علت افسردگی است. این موضوع برای وی موقعیت مصیبت آوری را ایجاد می کند. خطاهای فکری و یا انحرافات شناختی از موضوعاتی است که سبب بروز افسردگی خواهد شد و افسردگی را شدید تر می کند.

افسردگی در کودکان
اگر مغز به صورت پی در پی به مسائل منفی فکر کند دچار مشکل می شود و این موضوع برای شخص مشکل ساز است. بسیار مهم است که شک و ناامیدی را از خود دور کنید و سعی کنید همه جوانب را به خوبی بسنجید. یک موضوع دیگر اینکه افراد نباید سعی کنند نسبت به اتفاقات اشتباه زندگی خود بسیار حساس باشند. به هر حال زندگی پر از آزمون و خطا است و همه چیز به دست خدا اداره می شود.
محیط ناسالم زندگی از دیگر دلایلی است که برای افسردگی در نظر گرفته می شود. به طوری که شخص در محیط ناسالمی که مجبور به زندگی است درگیر مشکلات زیادی شده و این موضوع سبب بروز ریسک بالا در او است. او رفته رفته ناامید می شود و این احساس ناامیدی روی او تاثیر می گذارد.

کمال گرایی را جدی بگیرید!

قصد نداریم بگوییم که کمال گرایی بد است یا خوب. اما نکته ای که باید دقت کنید این است که کمال گرایی باید منطق داشته باشد. یعنی شخص می بایست از نظر ذهنی موقعیت مناسبی برای خود در نظر بگیرد و سعی کند همه چیز را سنجیده دنبال کند. کمالگرایی نباید دردسرساز شود.

اینکه در ذهن خود بهترین برج دنیا را تصور کنید و بگویید با حقوق کارمندی ساده قرار است به آن برج برسید، دور از ذهن است. پس باید بتوانید این موضوع را در ذهن خود طبقه بندی کنید و همه مسائل را به دقت بسنجید. علت افسردگی وابسته به انتظارات عجیب و غریب افراد است.

ژنتیک مهم است!

ژنتیک یکی دیگر از علت افسردگی محسوب می شود. وقتی والدین شما درگیر بیماری افسردگی هستند، احتمال اینکه شما هم در این راستا دچار مشکل شوید وجود دارد. افکار افسردگی در بین افراد یک سری روش های توجیهی را دنبال می کند و در نهایت به نسل های بعد نیز منتقل می شود. البته که مادران کودکان افسرده باید بتوانند روش های خروج از سبک زندگی اشتباه را پیدا کنند.
والدینی که درگیر بیماری افسردگی هستند باید در ابتدا بتوانند شرایط خودشان را تغییر دهند تا به یک الگوی خوب برای فرزندان خود تبدیل شوند.

زنان افسردگی را جدی بگیرند!

افسردگی هم در زنان و هم در مردان رخ می دهد. اما زنان باید افسردگی را بیشتر جدی بگیرند! بگذارید با شما روراست باشیم. بانوانی که پا به سن میگذارند در معرض افسردگی هستند، حتی اگر زندگی خوبی داشته باشند و عملاً مشکلی در زندگی خود نداشته باشند.

افسردگی در بین بانوان موقعیت متنوعی را شامل می شود. برخی از بانوان گوشه گیر می شوند و برخی نیز بیشتر صحبت می کنند و دوست دارند بیرون از منزل زندگی کنند.

علائم افسردگی در زنان خانه دار که استقلال مالی ندارد!

دقت داشته باشید که زنان باید افسردگی را یک مشکل جدی تلقی کنند. یک موضوع مهم دیگر اینکه تغییرات هورمونی در بانوان سبب بروز افسردگی می شود. به طوری که جسم با تغییراتی که ایجاد شده است دچار مشکل می شود و این موضوع روی ذهن شخص تاثیر گذار است. البته که موقعیت افسردگی در بین افراد به نسبت سایر افراد متفاوت است.

پس بهتر است در ابتدا خودتان را بشناسید و سپس انتخاب بهتری داشته باشید. افسردگی در بین کسانی که دیگر افکار منفی هستند بیشتر است.
در نهایت علت افسردگی در رده های سنی مختلف فرق دارد و هر شخص با توجه به شرایطی که دارد باید شرایط خود را پیگیری نماید.

توصیه کلینیک مغز من

در تشخیص افسردگی معمولا ملاک پزشک، توضیحاتی است که خود شخص می دهد. اما گاهی افراد نمیتوانند بخوبی شرایط خودشان را توضیح دهند. در این موارد می توان برای تشخیص دقیقتر نوع مشکل از نقشه مغزی (QEEG) کمک گرفت. نقشه مغزی نوع پیشرفته تری از نوار مغزی است که میتواند عملکرد مغز را نشان دهد. در افرادی که شک به افسردگی یا اضطراب داریم، میتوانیم با انجام نقشه مغزی به تشخیص دقیقتر برسیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.