5 قرص معروف افسردگی【پرکاربرترین ها】+نحوه مصرف!!!

5 قرص افسردگی معروف【پر فروش ترین ها】1403

دسته بندی :
معرفی 5 قرص افسردگی معروف. قرص های پر کاربرد افسردگی و آرامش بخش برای کسانی که مشکلات اعصاب و روان دارند به همراه نحوه مصرف
021-44477467
پاسخ گویی منشی همه روزه از 9 صبح تا 9 شب می باشد

افسردگی یکی از مشکلات روانی رایج است که می‌تواند بر روی کیفیت زندگی فرد تأثیر بگذارد. بسیاری از افراد با این بیماری روبرو شده‌اند و برای درمان آن از روش‌های مختلفی استفاده می‌کنند. یکی از روش‌های معمول درمان افسردگی استفاده از داروها است. در این مقاله، به بررسی قرص افسردگی و پر کاربردترین آن ها برای درمان افسردگی خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا با این پنج قرص آشنا شویم.

5 قرص معروف افسردگی که کاربرد زیادی دارند!

در ادامه به معرفی این 5 قرص برای افسردگی خواهیم پرداخت:

فلوکستین

فلوکستین (Fluoxetine) نه تنها در ایران بلکه در دنیا نیز در شمار پنج قرص معروف افسردگی قرار گرفته است. این قرص حتی برای افرادی که هرگز تجربه استفاده از آن را نداشته اند، آشنا است. قرص فلوکستین با نام تجاری پروزاک نیز شناخته می شود. کاربرد این قرص علاوه بر مداوای افسردگی برای اضطراب و وسواس نیز بسیار کاربرد دارد.

این مطالب را نیز مطالعه کنید:

جدیدترین درمان افسردگی

سریعترین درمان افسردگی

راه های نجات از افسردگی

 

فلوکستین در زمره داروهای ضدافسردگی و از گروه مهارکننده های گزینشی بازجذب سروتونین می باشد. این دارو جهت مداوای افسردگی، وحشت زدگی، پانیک اتک یا حمله هراس، درمان اختلال وسواس اجباری، پرخوری عصبی و سندروم قبل از قاعدگی به کار می رود.

چنانچه فردی از قرص فلوکستین استفاده کند، بعد از مدت کوتاهی خلق و خو، سطح اشتها و انرژی او تغییرات مثبتی خواهد داشت. این دارو می‌تواند فرد را به زندگی روزمره علاقه‌مند کند. فلوکستین می‌تواند مواردی مانند ترس، دلهره، استرس، افکار ناخواسته و میزان پانیک اتک را تا حد نسبتا رضایت بخشی کاهش دهد.

اگر فرد به انجام کارهای وسواس مانند که به صورت تکرار انجام می‌شوند، مبتلا است( مثل شستن دست‌ها، چک کردن مدام شیر گاز و … )  با مصرف این قرص در مقادیر بالاتر می‌تواند وسواس را کنترل و درمان کند. فلوکستین همچنین قادر است نشانه‌های قبل از قاعدگی نظیر زودرنجی، بالا رفتن میزان اشتها و افسردگی را مدیریت نماید.

اگر فردی دچار پرخوری عصبی است و قادر نیست کنترلی بر اشتهای خود داشته باشد، می‌تواند با مصرف این دارو به نتایج رضایت بخشی برسد. خوب است متذکر شویم، این قرص حتما باید با مشورت پزشک متخصص اعصاب تجویز شود و مصرف خودسرانه آن ممنوع است.

سرترالین

قرص سرترالین نیز نوع درمان دارویی برای افسردگی است که توسط پزشکان متخصص مغز و اعصاب تجویز می شود. این قرص می تواند روحیه فرد را بهبود داده و بر کیفیت خواب شبانه بیمار بیفزاید. ناگفته نماند تاثیر این دارو بر میزان اشتهای و سطح انرژی بیمار بسیار مطلوب گزارش شده است. با مصرف سرترالین فرد می تواند به تدریج به فعالیت های روزمره زندگی خود علاقه‌مند شود.

این دارو قادر است علائم ترس، استرس و افکار مزاحم را کاهش داده و از انجام کارهای وسواس گونه نیز جلوگیری کند. کسانی که تجربه استرس بعد از سانحه تصادف داشته اند با مصرف سرترالین تنش های عصبی آنها کم شده است. این دارو همچنین برای کسانی که از اختلال اضطراب اجتماعی رنج می برند نیز مناسب است.

اختلال بدریختی بدن و فرم سخت و شدید سندرم قبل از قاعدگی نیز با مصرف سرترالین بهبود می یابد.

سیتالوپرام

سیتالوپرام نیز برای درمان دارویی افسردگی کاربرد دارد. با مصرف این دارو سطح انرژی و احساسات بیمار به مراتب بهبود می یابد. سیتالوپرام نیز قرصی است که از آن به عنوان مهارکننده استفاده می شود و در بازجذب هورمون سرتونین نقش دارد.

چنانچه فرد بیمار، یک تا چهار هفته این دارو را مصرف کند، می تواند شاهد نتایج مثبت این دارو باشد. ناگفته نماند، سیتالوپرام، در جذب مرکزی نوراپی نفرین و دوپامین اثرات ضعیفی دارد.

نورتریپتیلین

موضوع دارو درمانی را با معرفی قرص نورتریپتیلین ادامه می دهیم. نورتریپتیلین جزو داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای است. این قرص یک نوع مسکن برای دردهای عصبی نیز به شمار می رود. همچنین این دارو در کنار مشاوره درمانی بسیار اثربخش است و می تواند در از بین بردن نشانه های افسردگی مانند خلق و خوی پایین، عدم انگیزه، افکار مزاحم و خطرناک، بدخوابی، کاهش اشتها موثر باشد.

بیمار با استفاده از قرص نورتریپتیلین می تواند به زندگی طبیعی و روزمره خود بازگردد.

آمی تریپتیلین

آمی تریپتیلین نیز یکی از پنج قرص معروف افسردگی است و حتما باید توسط پزشک متخصص اعصاب تجویز شود. آمی تریپتیلین برای مداوای میگرن، سندروم روده تحریک پذیر، اختلالات روانی و تسکین دردهای عصبی استفاده می شود. علاوه براین، این قرص جهت مداوای مشکلات روحی روانی و بالا بردن سطح انرژی فرد تجویز می شود.

همچنین با مصرف این قرص می توان نشانه های اضطراب را تا حد قابل توجهی کاهش داد. آمی تریپتیلین به کیفیت خواب کمک کرده و روحیه و خلق و خوی بیمار را بهبود می دهد. همچنین این قرص برای مداوای امراض زیر نیز به کار می رود:

  • دندان درد
  • کمردرد
  • اختلالات جنسی
  • دردهای عصبی
  • پیشگیری از سردردهایی مانند میگرن

آیا فقط درمان دارویی برای افسردگی کارساز است؟

درمان دارویی تنها یکی از راه‌های ممکن برای درمان افسردگی است. هرچند داروها می‌توانند در بهبود علائم افسردگی موثر باشند، اما درمان دارویی به تنهایی کافی نیست. در کنار درمان دارویی، برخی موارد دیگر نیز باید رعایت شوند تا درمان کامل انجام شود.

در کنار درمان دارویی باید چه مواردی را رعایت کرد؟

درمان افسردگی باید به شیوه جامعی صورت بگیرد. در کنار مصرف داروها، می‌توان از روش‌های دیگری نیز بهره برد. به عنوان مثال:

مشاوره روانشناختی

درمان افسردگی می‌تواند بهترین نتیجه را با مشاوره روانشناختی به‌همراه داشته باشد. در این نوع درمان، فرد با یک مشاور روانشناسی درباره مسائل و احساسات خود صحبت می‌کند و راهکارهایی برای مقابله با افسردگی را یاد می‌گیرد.

تغییر سبک زندگی

تغییر سبک زندگی نیز می‌تواند در درمان افسردگی مفید باشد. ورزش منظم، تغذیه سالم، خواب کافی و کاهش استرس از جمله روش‌هایی هستند که می‌توانند در بهبود حالت افسردهی تأثیرگذار باشند.

پشتیبانی اجتماعی

دریافت پشتیبانی از خانواده و دوستان نیز می‌تواند بهبود حالت افسردهی را تسریع کند. به اشتراک گذاشتن احساسات و مشکلات با افراد دیگر و دریافت حمایت از آن‌ها می‌تواند به فرد در مقابله با افسردگی کمک کند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی پنج قرص معروف برای درمان افسردگی پرداختیم. هر یک از این قرص‌ها دارای خواص و عوارض خاص خود هستند. همچنین، مشاوره با پزشک و رعایت دستورات مصرف بسیار مهم است. در کنار درمان دارویی، می‌توان از روش‌های مشاوره روانشناختی و تغییر سبک زندگی نیز استفاده کرد تا در بهبود علائم افسردگی تأثیرگذار باشد.

سوالات متداول

1. آیا این قرص‌ها به صورت بدون نسخه در دسترس هستند؟

بله، برخی از این قرص‌ها در برخی کشورها بدون نسخه قابل تهیه هستند. اما برای استفاده از آن‌ها باید مشاوره پزشکی دریافت کنید.

2. آیا می‌توان این قرص‌ها را به صورت مشترک استفاده کرد؟

استفاده همزمان از این قرص‌ها باید تحت نظارت پزشک صورت گیرد. در برخی موارد، ترکیب آن‌ها ممکن است منجر به عوارض جانبی جدی شود.

3. آیا مصرف این قرص‌ها باعث اعتیاد می‌شود؟

اکثر این قرص‌ها احتمال ایجاد اعتیاد ندارند. اما در موارد خاص، مصرف طولانی‌مدت و قطع ناگهانی ممکن است عوارض جانبی را به همراه داشته باشد.

4. آیا می‌توان این قرص‌ها را با دیگر داروها ترکیب کرد؟

مصرف همزمان این قرص‌ها با داروهای دیگر باید تحت نظارت پزشک صورت گیرد. برخی از ترکیبات ممکن است باعث تداخل در عملکرد داروها شوند.

5. آیا این قرص‌ها در همه موارد افسردگی مؤثر هستند؟

هر فردی به طور متفاوت به درمان‌ها پاسخ می‌دهد. برخی از این قرص‌ها ممکن است برای برخی افراد مؤثر نباشند. مهم است تا پزشک شما براساس شرایط شما، داروی مناسب را تجویز کند.

دکتر-دهقانی
دکتر مهدی دهقانی

متخصص مغز و اعصاب و ستون فقرات.دارای مدرک دکتری عمومی از دانشگاه علوم پزشکی تهران و بورد تخصصی بیماریهای مغز و اعصاب و ستون فقرات از دانشگاه علوم پزشکی تبریز.

مطالب پیشنهادی

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.